21 / Квітень, 2020
Для запобігання негативним наслідкам кризових явищ у зв’язку із виникненням і поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підвищення ефективності діяльності державних органів, місцевих органів самоврядування та забезпечення макроекономічної стабільності в Україні 13 квітня 2020 року Парламент України прийняв за основу та в цілому проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (№3279-д), що вніс корективи у порядок денний здійснення бюджетної політики в Україні.
Міністерство фінансів України повідомило, що з огляду на загальну невизначеність щодо термінів подолання пандемії COVID-19 та масштабів її впливу на світову економіку та, зокрема, економіку України, бюджетний процес у 2020 році буде здійснюватись з урахуванням впливу коронавірусу в коротко- і довгостроковому періоді.
"Відповідно до схваленого урядом прогнозу, на якому ґрунтуються зміни до Державного бюджету на 2020 рік, реальний ВВП у 2020 році скоротиться на 4,8%. При цьому, було оновлено лише прогноз на 2020 рік. Висока волатильність на світових фінансових та товарних ринках і значний ступінь невизначеності щодо розвитку світової економіки у поточному році унеможливлюють розробку надійного макропрогнозу на 20212023 роки, що мав би лягти в основу середньострокової Бюджетної декларації. " – повідомляють у міністерстві. 
Також зазначають, що стабілізація ситуації із пандемією COVID19 дозволить розробити більш реалістичні макроекономічні прогнози та дасть можливість їх використовувати для середньострокового бюджетного планування, що в свою чергу дозволить підготувати якісний документ про бюджетну політику на середньострокову перспективу. І наразі зусилля Мінфіну спрямовані на забезпечення виконання державного бюджету 2020 року, зокрема фінансування заходів, спрямованих на боротьбу з коронавірусом. Схвалені зміни до Державного бюджету на 2020 рік передбачають спрямування коштів на медичні потреби, допомогу вразливим групам населення, а також підтримку бізнесу (зокрема МСП). Всі міністерства продовжують аналізувати поточну ситуацію та розробляти кроки з мінімізації негативного впливу пандемії COVID-19. 
Щодо впровадження середньострокового бюджетного планування в Україні Мінфін відзначає, що міністерство задля забезпечення стратегічного підходу до визначення пріоритетних заходів та здійснення відповідного розподілу обмежених ресурсів і надалі працюватиме у цьому напрямку. І наразі продовжується робота над аналізом можливих політик та фінансової спроможності їх впроваджувати на середньострокову перспективу, зокрема ведеться активна співпраця щодо середньострокового бюджетування з Мінекономіки, НБУ, Мінсоцполітики, головними розпорядниками бюджетних коштів. Також у Мінфіні повідомляють, що під час розробки проекту державного бюджету на 2021 рік Уряд сформує бачення цілей бюджетної політики на середньострокову перспективу. 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)