17 / Листопад, 2023

13-15 листопада делегація представників місцевого самоврядування України на чолі з Віталієм Кличком, Головою Асоціації міст України, Київським міським головою, взяла участь у німецько-українській конференції муніципальних партнерств у м. Лейпциг (Німеччина).

Мета конференції – зміцнити мережу німецько-українських муніципальних партнерств, надати нові можливості для співпраці між українськими та європейськими громадами-партнерами під час війни, а також продемонструвати солідарність демократичних сил з українськими громадами та регіонами.

Конференція, організована Сервісною службою «Міста в Єдиному Світі» (SKEW) спільно з містом Лейпциг у співпраці з Асоціацією міст України та Асоціацією міст Німеччини, об’єднала понад 600 учасників, серед яких: сільські, селищні, міські голови та інші посадові особи місцевого самоврядування, високопосадовці та представники громадських організації України і Німеччини.
Українська делегація налічила 236 представників.

У рамках Конференції відбувся круглий стіл мерів українських та німецьких громад, спікерами якого були:


Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова,


Буркгард Юнґ, Обербургомістр Лейпцига,

Міхаель Кречмер, Прем’єр-міністр Вільної держави Саксонія,

Борис Філатов, Дніпровський міський голова,

Клаудіа Зоммер, Бургомістерка об‘єднаної громади Ватлінген,


Олександр Кодола, Ніжинський міський голова,

Генрієтте Рекер, членкиня президії Асоціації міст Німеччини, Обербургомістр міста Кельн,


Марко Вольфрам, Ландрат ландкрайсу Заальфельд-Рудольштадт.

Віталій Кличко наголосив на важливості подальшої співпраці на рівні громад та зазначив про важливість обміну досвідом і кращими практиками: «Ми боремось за вільне майбутнє кожного європейця, адже війна, яку розв’язала росія, – це загроза всьому демократичному світу. З самого початку вторгнення ми всі об’єднались з однією метою – зупинити агресора, перемогти у цій війні та відбудувати українські громади. Саме муніципалітети змогли забезпечити потреби місцевих жителів, прийняли внутрішньо переміщених осіб, допомогли сформувати підрозділи місцевої самооборони, які пліч-о-пліч з воїнами Збройних Сил України боронили і боронять нашу країну від агресора. Проте наші зусилля не були б настільки потужними без підтримки європейських колег. Саме тому я хочу наголосити на важливості встановлення партнерських відносин між українськими та європейськими муніципалітетами. Це має надзвичайно важливе значення для реконструкції та відновлення нормальної життєдіяльності наших муніципалітетів. Переконаний, що отриманий нами в цих надскладних умовах досвід – досвід спротиву та відновлення життя – буде корисним і для наших партнерів»

Відповідаючи на запитання, як німецькі муніципалітети можуть допомогти у відбудові України, Віталій Кличко зупинився на важливості обміну досвідом, реалізації спільних проєктів, наданні фінансової підтримки і поширенні європейських практик. 

Під час проведення панельних дискусій німецькі високопосадовці зазначили зокрема про наступне.

Буркгард Юнґ, Обербургомістр Лейпцига, запевнив присутніх у готовності до посилення співпраці, висловив підтримку українським муніципалітетам, зазначив низку гострих проблем, які постали перед місцевим самоврядуванням в Україні – це, зокрема, питання внутрішньо переміщених осіб, відбудови зруйнованих і пошкоджених об’єктів, звільнення з полону цивільних, у тому числі і посадових осіб місцевого самоврядування тощо.

Франк-Вальтер Штайнмайєр, Федеральний президент Німеччини, у своєму виступі запевнив, що Німеччина продовжить підтримувати Україну та поглиблювати партнерства. «Немає більш довгострокової, стійкішої підтримки, ніж ці зв'язки між людьми в наших країнах», - заявив Франк-Вальтер Штайнмаєр. Він наголосив, що у цій війні немає відмінностей між мегаполісами, містами та селами, вона стосується кожного мешканця України, і тому важливо, щоб підтримка надавалася не лише на рівні урядів, а й на комунальному рівні.

Свенья Шульце, Федеральна міністерка економічного співробітництва та розвитку, підкреслила важливість побудови «мостів довіри» із залученням бізнесу з обох країн. Вона наголосила на важливості таких конференцій і висловила побажання залучати ще більше партнерств, адже існуючі партнерства продемонстрували вражаючі результати.

Борис Філатов, Дніпровський міський голова, під час заходу «Участь громадян в контексті відбудови міст і громад» наголосив: «Цю війну ми «витягуємо» завдяки простим, звичайним людям. Їх не цитують медіа, вони не отримують гранти. Вони просто роблять локальні збори для військових, плетуть із сусідами маскувальні сітки і приходять розбирати завали після чергових ударів російських ракет. Саме на них ми спираємося у своїй роботі».

Протягом двох днів учасники обговорювали різноманітні теми та напрацьовували нові партнерства щодо:
● водопостачання й водовідведення;
● енергоефективності;
● інтегрованого міського розвитку;
● внеску муніципальних партнерств у захист населення та відбудову;
● гендерно чутливих й гендерно орієнтованих підходів до відбудови в Україні;
● місцевоі демократії та залучення мешканців;
● цифрових інструментів для підтримки відбудови й розвитку.

У рамках фахового форуму «Ee1st – енергоефективність передусім»

Світлана Ольшанська, Перша заступниця Житомирського міського голови, розповіла про досвід у впровадженні Європейської енергетичної відзнаки, розбудові системи енергетичного менеджменту та окреслила виклики й успіхи у сфері німецько-українських муніципальних партнерств.

Павло Кузьменко, Охтирський міський голова (Сумська область) подякував міжнародним урядовим і неурядовими організаціям за допомогу, наголосив на тому, що важливо повернути людей у громади, продовження відбудови на принципах енергонезалежності.

Тарас Кучма, Дрогобицький міський голова (Львівська область), наголосив на важливості співпраці та підтримки міжнародних партнерств.

На форумі «Місцеве самоврядування й демократія в адміністративних структурах»

Сергій Карпук, Шацький селищний голова (Волинська область), наголосив, що саме завдяки сильному місцевому самоврядуванню українцям вдалося зупинити агресію росії.

Під час фахової дискусії «Цифрові інструменти для підтримки відбудови та розвитку»

Вадим Токар, Макарівський селищний голова (Київська область), презентував електронну платформу ефективних управлінських рішень своєї громади, зокрема деталізовано і візуалізовано важливу інформацію про руйнування і процес відбудови.

Олена Нікітенко, Заступниця Таїровського селищного голови (Одеська область), розповіла про досвід муніципалітету у використанні екоститеми DREAM та напрацьовані інструменти щодо відновлення руйнувань.

Під час заходу неодноразово наголошувалось, що кількість партнерств між українськими та німецькими громадами за останні кілька років зросла в рази: вже 192 громади з України мають партнерські зв‘язки з німецькими муніципалітетами, а потреба у таких партнерствах залишається високою.

 

В ході панельних дискусій учасники Конференції обговорили значення муніципальних партнерств у відбудові та євроінтеграції України, а також напрацювали плани щодо розширення співробітництва у майбутньому.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)