21 / Травень, 2020
20 травня Виконавчий директор Асоціації міст України О.Слобожан взяв участь у нараді з питань реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції, що проходила під головуванням Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля та за участі Міністра розвитку громад та територій України О.Чернишова, голови Виконавчого комітету Національної ради реформ України М.Саакашвілі, голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування А.Клочка, народних депутатів, представників будівельного ринку  та профільних асоціацій.
Прем’єр-міністр України розповів про концепцію реформи ДАБІ, підкреслив необхідність її вровадження і прийнятття відповідних законопроєктів, що вже підготовлені. Також він висловився за впровадження системи страхування ризиків замовника, інвестора і підрядника. Д. Шмигаль наголосив на важливості обговорення концепції реформи з усіма учасниками будівельного ринку.
Проте постанови Кабміну від 13.03.2020 р. №218 та №219, якими започаткована реорганізація ДАБІ, були прийняті без публічного обговорення, з порушенням відповідних термінів, без залучення профільних установ, органів місцевого самоврядування, експертних кіл, профільних асоціацій, зокрема, Асоціації міст України. Читати більше 
Процес прийняття цих постанов знівелював принцип правової визначеності, порушив Конституцію України. Зокрема, підзаконними актами пропонується внесення змін, не змінюючи при цьому сам закон.
Олександр Слобожан висловив позицію, що децентралізація повноважень органів місцевого самоврядування у сфері ДАБК має бути збережена, як в частині реєстраційних функцій, так і щодо здійснення контролю. Натомість нові законодавчі ініціативи свідчать про зворотнє - наміри централізувати цю сферу, і це поганий сигнал. Слід враховувати, що наближення органів місцевого самоврядування до процесів будівництва дає можливість оперативно приймати ефективні рішення, що сприяє захисту прав громадян на безпечні та комфортні умови проживання. Також виграє і бізнес, адже зможе без зайвих бюрократичних процедур швидко отримувати адміністративні послуги. Саме такий підхід є запорукою створення сприятливого інвестиційного середовища та покращення іміджу країни, - зазначив О.Слобожан.
Слід заначити, що презентована на нараді модель реорганізації ДАБІ відрізняється від існуючих законодавчих ініціатив. Оскільки законопроєктом (поки незареєстрованим) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо першочергових заходів із реформи архітектурно-будівельного контролю» пропонується запровадити повну централізацію повноважень у сфері ДАБК та скасувати децентралізацію.
Крім того, його положення побудовані на:
  • непрозорості — новації державної політики не проходять громадського та експертного обговорення;
  • непослідовності — невиправдане скасування нещодавно започаткованої децентралізації повноважень з ДАБК, необхідність повторного проходження процедури отримання органами місцевого самоврядування повноважень з надання адміністративних послуг;
  • сумнівній ефективності — прогнозується тривалий перехідний етап; наразі відомо про вкрай невелику мережу нових державних органів архітектурно-будівельного контролю, що не дозволить виконувати такі функції на належному рівні. Також прогнозоване роздування штатів із-за збільшення кількості державних органів, втім, такий підхід - застарілий;
  • корупційній вразливості — жодних запобіжників, що новостворені органи будуть менш корумповані, немає. Законопроєкт мало змінює процедури і не посилює відповідальність за порушення;
  • невиправданій заміні «професійної атестації» на «професійну сертифікацію». Це створить проблеми для понад 35 тисяч сертифікованих фахівців, що призведе до необхідності переоформлення великої кількості документів.
За результатами наради, Прем’єр-міністр підтримав ініціативу депутатів про створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, що буде розслідувати факти корупції в ДАБІ та погодився з пропозицією учасників ринку щодо створення робочої групи, яка спільно напрацює пропозиції до законопроєкту. 
Асоціація міст України сподівається, що Уряд почує місцеве самоврядування і загрози зриву децентралізації у сфері ДАБК не буде.

Нагадаємо, АМУ вже зверталася листом до Прем’єр-міністра України з приводу проблем, які виникають в реорганізації ДАБІ та обґрунтувала відповідні пропозиції їх вирішення (ознайомится); до Міністра розвитку громад та територій України (ознайомитися), підготувала Аналітичну записку до постанов Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 №218 та №219 (додається).

 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)