15 / Січень, 2019
15 січня у медіацентрі «Інформатор Київ» пройшла прес-конференція на тему «Безперебійне постачання електричної енергії суб’єктам господарювання в Україні». Спікерами заходу стали Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, Президент Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» Арсентій Блащук та Президент Української асоціації підприємств водопровідно-каналізацвйного господарства «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький.
Учасники розповіли про необхідність підтримки парламентом законопроекту №9406 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного постачання електричної енергії суб'єктам господарювання, що надають комунальні послуги та коригування цін/тарифів на комунальні послуги», який пропонує комплексне вирішення важливих проблем підприємств тепло- та водопостачання.
Виконавчий директор АМУ О.Слобожан повідомив, що цей законопроект має усунути проблеми, які виникають у підприємств через запровадження ринку електричної енергії у сфері ЖКГ, та передбачає встановлення ефективного механізму тарифоутворення:
Законопроект допоможе запровадити на перехідний період до 2020 року більш обґрунтовані тарифи на послуги комунальної сфери. Це, насамперед, відобразиться на тарифах, затверджених органами місцевого самоврядування для комунальних підприємств, які надають послуги громадянам.
Зокрема, проект закону передбачає:
 
  • Надання універсальних послуг їх постачальником на період з 1 січня 2019 року до 1 липня 2020 року включно не тільки населенню та малим непобутовим споживачам, а й бюджетним установам, підприємствам тепло- та водопостачання незалежно від розміру договірної потужності, та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. Це дозволить на перехідний період забезпечити постачання електроенергії за прийнятними цінами для підприємств тепло- та водопостачання незалежно від договірної потужності, адже зараз такі підприємства змушені купувати електричну енергію у постачальника «останньої надії», за цінами в середньому на 20% вищими. При цьому втрати підприємств лише водопостачання складають за попередніми підрахунками близько 200 млн грн в місяць. Окрім того, постачальник «останньої надії» вимагає 100% передплати за електроенергію, на відміну від постачальника універсальних послуг, з яким за електроенергію підприємства можуть розрахуватися уже після отримання коштів від споживачів.
  • Запровадження скороченої та спрощеної процедури перегляду цін або тарифів на комунальні послуги, а також встановлення окремого механізму застосування комунальних тарифів у разі зміни вартості складових на загальнодержавному рівні. Механізм дозволить суттєво скоротити процедуру коригування тарифу надавачами послуг, яка зараз займає від 49 до 72 днів і таким чином зменшити негативні наслідки неефективної системи встановлення тарифів. Нині через тривалість процедури коригування тарифів підприємства зазнають збитків, відшкодувати які важко, а іноді навіть неможливо. Запропоновані зміни є одним з етапів розпочатого державою в 2015 році процесу переведення діяльності надавачів послуг на ринкові умови шляхом встановлення економічно обґрунтованих тарифів.
Про необхідність прийняття законопроекту свідчить і чимала кількість звернень від органів місцевого самоврядування з різних регіонів до Асоціації міст України через проблеми, які виникають через запровадження роздрібного ринку електроенергії, повідомив О.Слобожан. Постачальники послуг не бажають укладати угоди з комунальними підприємствами-боржниками, а монополісти ринку встановлюють економічно необґрунтовані тарифи на свої послуги. Все це призводить до додаткового фінансового навантаження на місцеві бюджети, компенсувати яке можна лише перерозподіливши кошти з інших соціальних видатків, або збільшивши тариф. 
За прийняття законопроекту №9406 виступають і в Міжгалузевій асоціації «Укртеплокомуненерго» та Українській асоціації підприємств водопровідно-каналізацвйного господарства «Укрводоканалекологія». Керівники організацій відмітили, що завдяки цьому проекту закону підприємства водо- та теплопостачання під час перехідного періоду запровадження ринку електричної енергії зможуть повноцінно функціонувати.
 
Нагадаємо, АМУ закликала парламент прийняти законопроект №9406, покликаний  врегулювати проблемні питання запровадження ринку електричної енергії у сфері ЖКГ.
 
 
 
ВІДЕО ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)