16 / Листопад, 2017

15 листопада 2017 року під головуванням Першого заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександра Співаковського відбулось розширене засідання Комітету. У ньому взяли участь Заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха, народні депутати, директор Департаменту видатків бюджету гуманітарної сфери Міністерства фінансів України Роман Єрмоличев, представники наукового середовища. Від АМУ участь у засіданні взяла аналітик Людмила Мозгова.

 

На порядок денний засідання було винесено питання «Про стан реалізації Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Поряд із тим Комітет розглядав також проблему передачі вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації на місцеві бюджети. Йшлось про норму проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» передбачено передачу фінансування вищих навчальних закладів І – ІІ рівнів акредитації (технікумів та коледжів) на місцеві бюджети.

Комітет наполягає на залишенні фінансування технікумів та коледжів з державного бюджету України, оскільки далеко не всі місцеві бюджети мають фактичні можливості забезпечити їх потреби у повному обсязі.

Проте з метою збереження цієї надважливої ланки освіти Першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександром Співаковським було підготовлено низку пропозицій до прийнятого 14 листопада 2017 року у першому читанні проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік», за якими передбачається, зокрема, наступне:

  1. Встановити, що фінансування вищих навчальних закладів фахової передвищої освіти (І-ІІ рівнів акредитації) державної власності до 1 липня 2018 року здійснюється з державного бюджету України.
    З 1 липня 2017 року з державного бюджету України здійснюватиметься фінансування вищих навчальних закладів фахової передвищої освіти (І-ІІ рівнів акредитації) державної власності, які увійшли до складу вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації в якості структурних підрозділів.
  2. Визначити, що з державного бюджету України здійснюватимуться видатки на вищу освіту не тільки на оплату послуг з підготовки фахівців, наукових та науково-педагогічних кадрів на умовах державного замовлення у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації (університетах, академіях, інститутах) але й у вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації (коледжах, технікумах) державної власності, які до 1 січня 2018 року входили, або до 1 липня 2018 року увійдуть до складу вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації в якості структурних підрозділів. Зазначене входження здійснюватиметься за рішенням трудових колективів таких закладів з подальшим його затвердженням Кабінетом Міністрів України не пізніше місячного терміну з дня отримання таких.
  3. Шляхом внесення змін до статті 85 Бюджетного кодексу передбачити можливість фінансування навчальних закладів та наукових установ з різних бюджетів, що дозволить реально забезпечити принцип диверсифікованого фінансування.
  4. Передбачити, що перерозподіл будь-яких коштів за бюджетними програмами має здійснюватись Кабінетом Міністрів України виключно за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету та відповідними комітетами Верховної Ради України з питань, віднесених до предметів їх відання. Зокрема, перерозподіл коштів щодо державного фінансування освітньої сфери має здійснюватись за обов’язковим погодженням з Комітетом з питань науки і освіти.

Комітет підтримав ці пропозиції.

Надалі розглядалось питання розвитку та фінансування науки.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)