05 / Листопад, 2023

04 листопада 2023 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, висловив позицію місцевого самоврядування щодо законопроєкту реєстр.№10000, про Державний бюджет на 2024 рік. 

Олександр Слобожан звернув увагу народних депутатів на статтю 45 проєкту, якою громади зобов’язують погасити середньострокові позики 2009–2013 років. 
«Більше того, в разі прийняття статті 45 в Держбюджеті 2024, громадам доведеться повертати не тільки борги місцевого самоврядування, але й райдержадміністрацій, а це не справедливо.

По-перше, ці борги виникли з вини Мінфіну внаслідок прорахунків бюджетного планування. 

По-друге, громадам надавались кошти для фінансування видатків на освіту, медицину, соціальні послуги, які тоді не забезпечував Уряд Азарова. Завдяки цьому бюджетники отримували зарплату. 

По-третє, в 2014 році Бюджетним кодексом було дано доручення Мінфіну списати ці борги, оскільки вони виникли не з вини місцевого самоврядування. Чого зроблено не було.

Це старі борги по яким було законодавче рішення в рамках бюджетної децентралізації. Тому такі дії – це відкат від реформи з децентралізації. 

Як будуть гасити борги Охтирка, Миколаїв, Херсон, Нікополь, Харків, Краматорськ, Ізюм, – цей список, нажаль, дуже довгий. Це більше 300 громад в Україні. У більшості громад в зоні активних бойових дій, деокупованих і навіть тих, які в тимчасовій окупації, цим законом вилучають з бюджетів кошти на погашення заборгованості по середньостроковим позикам, штучно сформовану по боргам Януковича у 2009–2013 років. Це заборгованість в обсязі майже 10 млрд гривень, яка виникла через дії Мінфіну, а не місцевого самоврядування і яку всупереч адмінреформі та децентралізації за ці роки не списали. 

Ми ж з Вами знаємо, що малі не повинні платити за великих, а громади за державу. Але в 10000 може статися саме так, повна фінансова централізація», – зазначив Виконавчий директор Асоціації міст України.

Підсумовуючи, Олександр Слобожан звернувся до Комітету щодо необхідності вилучення статті 45 із законопроєкту 10000. 

Пропозицію Асоціації міст України підтримали народні депутати: 

1. Пузійчук Андрій (озвучив).

2. Люшняк Микола (озвучив).

3. Бакунець Павло. 

4. Батенко Тарас. 

5. Гончаренко Олексій.

6. Кіссе Антон.

7. Крулько Іван. 

8. Лунченко Валерій.

9. Поляк Владіслав.

10. Урбанський Анатолій. 

Двадцять народних депутатів України утримались.

Запропонована Урядом редакція проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» до другого читання схвалена Комітетом та передана на розгляд Верховної Ради України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)