28 / Серпень, 2018

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув у касаційному порядку справу за колективним позовом громадян до Бориспільської районної ради Київської області про визнання незаконними та скасування рішень про приєднання Кийлівської загальноосвітньої школи – дитячого садка до Вороньківської загальноосвітньої школи.

У позовних вимогах зазначено, що оскаржувані рішення прийняті Бориспільською райрадою з перевищенням повноважень та без дотримання встановленої процедури, зокрема без проведення консультацій з громадськістю, без оприлюднення належним чином відповідних рішень. Вказується також, що наведеними рішеннями порушено права позивачів як членів територіальної громади та батьків учнів ліквідованого навчального закладу.

Суди першої та апеляційної інстанції у задоволенні адміністративного позову відмовили з огляду на те, що Бориспільською районною радою не було допущено перевищення меж наданих їй повноважень.

Верховний Суд оскаржувані рішення скасував і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції, оскільки вони впливають на таке важливе конституційне право позивачів (їх дітей), як право на освіту, що є безумовною підставою для врахування думки територіальної громади при прийнятті таких рішень.

Суд зазначив, що відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 3 листопада 2010 року, консультації з громадськістю проводяться в обов’язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.

Колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій неповно встановлені всі обставини справи, що мають суттєве значення для її правильного вирішення, не надано належної правової оцінки встановленим обставинам справи, що призвело до винесення у ній незаконного рішення.

Під час нового розгляду справи суди мають встановити обсяг повноважень Бориспільської райради щодо прийняття рішення про ліквідацію та реорганізацію Кийлівської школи; з’ясувати, чи було дотримано порядок прийняття та оприлюднення відповідного рішення ради; чи враховано у процесі його прийняття інтереси територіальної громади, а також надати належну оцінку тому, що з питання утворення освітнього округу та реорганізації школи не було проведено консультації з громадськістю.

"Це рішення є прецедентом до подібних оскаржень. Здійснюючи реорганізацію закладів освіти, варто ретельно дотримуватись усіх процедур. Вбачаємо, що наміри центральних органів влади щодо значної оптимізації мережі закладів освіти на місцях та відповідно економії коштів будуть пригальмовані рішенням Верховного Суду", - зауважує аналітик АМУ Людмила Мозгова.

Рішення Верховного Суду від 14 серпня 2018 року у справі № 359/6814/17 – http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75906258.

 За повідомленням прес-служби ВС

Джерело: https://court.gov.ua/press/news/544228

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)