10 / Червень, 2019
5 червня Уряд прийняв постанову №479 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».  Документ схвалено на виконання прийнятого 10 липня 2018 року Закону України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» №2498-VIII . Так, виникла потреба внесення змін до Порядку ведення Державного земельного кадастру, покращення його взаємодії з Державним реєстром речових прав, внесення змін до пілотних проєктів з погодження документації із землеустрою,  проведення електронних земельних торгів і удосконалення процедури проведення інвентаризації земель.
Новим Порядком встановлюється алгоритм проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складання за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель, що стає результатом наповнення Державного земельного кадастру інформацією про земельні ділянки.

Довідка
Інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Державна інвентаризація земель проводиться шляхом формування земельних ділянок незалежно від форми власності, визначення їх угідь та у разі потреби віднесення таких земельних ділянок до певних категорій для наповнення Державного земельного кадастру.

Ключові зміни, внесені Постановою Уряду №479, на які потрібно звернути увагу органам місцевого самоврядування:

  1. Вносяться зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Уряду №1051 від 17.10.2012р., в частині запровадження механізму внесення відомостей про «масив земель сільськогосподарського призначення» та користування такими відомостями.
  2. Вносяться зміни до Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Уряду №122 від 04.02.2004., в частині зміни повноважень районних державних адміністрацій щодо організації робіт з розподілу земельних ділянок, що підлягають паюванню між власниками земельних часток (паїв), та розподілу інших земель, що залишились у колективній власності. Уточнюється, що такі повноваження передано до сільських, селищних та міських рад.
  3. Внесено зміни з метою спрощення і прискорення надання адміністративних послуг в Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, земельних ділянок несільськогосподарського призначення та земель сільськогосподарського призначення. У разі надання заяви в електронній формі витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки або мотивована відмова видаються Держгеокадастром у електронній формі з накладанням кваліфікованого електронного підпису, а за бажанням замовника – у паперовому вигляді.
  4. Внесено зміни до Постанови Уряду №580 від 31.08.2016 р., якою затверджено Тимчасовий порядок із запровадження принципу екстериторіальності погодження документації із землеустрою, а саме:  видача висновків, отриманих «екстериторіально»  у паперовому вигляді, має необхідність завірятись лише на вимогу замовника такої послуги.  
Асоціація міст України підтримує такі зміни і вважає, що вони позитивно вплинуть на залучення інвестицій в аграрний сектор громад, упорядкують інформацію в базі Державного земельного кадастру, дозволять підвищити ефективність здійснення контролю за використанням та охороною земель. За результатами реалізації прийнятого документу будь-яка фізична чи юридична особа матиме змогу отримати необхідну інформацію з державного реєстру земель за допомогою кваліфікованого електронного підпису онлайн або у паперовому вигляді.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)