30 / Вересень, 2019
30 вересня парламентський Комітет з питань бюджету провів з Асоціацією міст України консультації щодо взаємовідносин державного бюджету з місцевими бюджетами у наступному році, зокрема, обговорювалися пропозиції АМУ до проекту Державного бюджету на 2020 рік (законопроект «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №2000 від 15.09.2019), а також зауваження до проекту змін до Бюджетного кодексу України (законопроект «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №2144 від 16.09.2019). Читати більше.
Голова Асоціації міст України, мер Києва Віталій Кличко звернувся до депутатів та відзначив, що проведений Асоціацією міст детальний аналіз показників проекту Держбюджету і проекту змін до Бюджетного кодексу викликає серйозне занепокоєння:
По-перше, у проекті Держбюджету на 2020 рік незабезпеченість делегованих державою повноважень громадам становить 71,5 млрд грн. Це рекордна цифра за останні п’ять років. Закладений величезний дефіцит коштів по освітній субвенції, оскільки не враховано урядове підвищення заробітної плати педагогічним працівникам та реальний контингент учнів. Аналогічний дефіцит по Програмі державних гарантій медичного обслуговування населення, включаючи гемодіаліз та інсулін. В свою чергу, додаткова дотація на потреби освіти та медицини на 2020 рік майже вдвічі менша ніж у 2018-2019 роках.
Голова АМУ наголосив на тому, що прямі втрати місцевих бюджетів від скорочення джерел доходів та зменшення державної підтримки інфраструктурного розвитку можуть у 2020 році скласти 13,1 млрд грн:
Мова йде про місцевий акциз з пального. Ми сподівались, що відповідні норми Бюджетного кодексу будуть продовжені. Хочу звернути Вашу увагу, що муніципалітети з Дорожнього фонду два роки поспіль майже не отримували грошей. Тому сподівання, що облдержадміністрації в 2020 році будуть спрямовувати кошти на утримання вулиць і доріг в селах, селищах та містах  - це утопія. Крім того, не передбачається проведення індексації вартості землі, що збільшить дефіцит місцевих бюджетів. Субвенція на розвиток інфраструктури об’єднаних громад вдвічі менша за їх потреби. З кожним роком об’єднаних громад стає більше, а державна підтримка зменшується. У складі Асоціації більше половини від створених громад і їх позиція щодо недостатності держпідтримки одностайна
По-третє, В.Кличко акцентував, що додаткові втрати органів місцевого самоврядування внаслідок прийнятих рішень органів державної влади становитимуть 55,6 млрд грн. Підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти (урядові постанови №695, №755 та №822) абсолютно не відображено в Держбюджеті на наступний рік: 
Тобто муніципалітети змушують проводити скорочення в дитячих садочках, музичних та спортивних школах, ПТУ. Вкотре видатки на пільгові перевезення та послуги зв’язку незабезпечені. Парадоксальна ситуація: держава встановлює пільги, а кошти на їх забезпечення не передає. Крім того, не передбачено субвенції на різницю в тарифах та погашення штрафних санкцій за невчасне перерахування державою пільг та субсидій. Хочу наголосити, що нормальне проходження опалювального сезону - це спільна відповідальність державної та муніципальної влади. Невиконання своїх зобов’язань однією зі сторін призведе до погіршення якості послуг для наших громадян
Голова АМУ висловив подяку від імені всіх 830 громад-членів Асоціації міст України за продовження традиції бюджетних консультацій та відзначив, що відвертий та конструктивний діалог представників державної влади і місцевого самоврядування завжди дає позитивний результат:
Ми розраховуємо, що за результатами нашої зустрічі проект Держбюджету на 2020 рік буде суттєво доопрацьований в частині бюджетного забезпечення територіальних громад. Сподіваюсь на розуміння і підтримку!
Нагадаємо, під час бюджетних консультацій Комітету ВРУ з питань бюджету та АМУ позицію Асоціації міст України представляв Київський міський голова, Голова Асоціації міст України Віталій Кличко, Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, Тернопільський міський голова, Голова бюджетного комітету Правління АМУ Сергій Надал та Криворізький міський голова Юрій Вілкул.
Бюджетні консультації проводяться відповідно до Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування».
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)