16 / Травень, 2017
До Асоціації міст України постійно звертаються органи місцевого самоврядування щодо погашення заборгованості Державного бюджету України перед підприємствами житлово-комунального господарства з різниці в тарифах та за надані споживачам пільги та субсидії. Так, протягом 2016 року та у першому кварталі 2017 року місцеві бюджети не в повному обсязі отримували субвенцію з Державного бюджету України на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот.
Вищезазначена проблема, зокрема, обговорювалася на засіданні Правління Асоціації міст України, яке відбулося 24 квітня у Харкові. На виконання рішення Правління та з метою більш детального вивчення проблеми, АМУ провела опитування органів місцевого самоврядування щодо стану перерахування коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Так, за оперативною інформацією Асоціації міст України, зазначений обсяг недофінансувань станом на 1 квітня 2017 року загалом по країні складав близько 31,5 млрд грн, і ця сума щомісяця зростає. Наприклад, недофінансування по Сумській області станом на 1 квітня становило 1,1 млрд грн, а на 1 травня склало вже 1,5 млрд грн, тобто зросло майже на 322 млн грн або на 28%.
Загальна заборгованість по субвенції включає і заборгованість, яка виникла у 2016 році. Так, наприклад, по Закарпатській області недофінансування субвенції на кінець 2016 року становило 416,5 млн грн, а на 1 квітня цього року – вже 838,4 млн грн.
Ця ситуація характерна як для малих міст, так і для великих. Зокрема, при потребі на 2017 рік міст-обласних центрів та міста Києва у субвенції в обсязі 25,8 млрд грн, у державному бюджеті на цей рік затверджено лише 10,4 млрд грн і недофінансування станом на 1 квітня  по цих містах становить 7,3 млрд грн.
Таке недофінансування призводить до погіршення фінансового становища підприємств житлово-комунального господарства, що, в свою чергу, веде до зниження якості та об’ємів надання послуг населенню, а також призводить до нестабільної роботи галузі в цілому. Окрім того, місцеві бюджети змушені постійно дотувати такі підприємства, внаслідок чого недофінансовуються інші соціально значущі сфери.
Враховуючи вищевказане, Асоціація звернулась до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням:
  • сприяти у вирішенні питання щодо погашення заборгованості та достатнього забезпечення асигнуваннями видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, що здійснюється за рахунок субвенції з державного бюджету до місцевих бюджетів;
  • доручити керівництву Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України провести робочу нараду з міськими головами – членами Асоціації міст України з метою спільного напрацювання шляхів вирішення вищезазначеної проблеми.
Найближчим часом планується проведення наради за участі міських голів та представників центральних органів виконавчої влади.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)