05 / Червень, 2019

Враховуючи численні звернення до Асоціації міст України від органів місцевого самоврядування, які надходили з приводу обов’язкового облаштування засобами дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу в установах та організаціях, які фінансуються з місцевого бюджету, ми неодноразово зверталися з пропозиціями щодо вирішення цієї проблеми до центральних органів виконавчої влади та НКРЕКП.

Підтримуючи в цілому необхідність запровадження чіткого обліку та моніторингу споживання природного газу споживачами, ми не погоджувалися з необхідністю обов’язкового встановлення приладів дистанційної передачі даних на вузлах комерційного обліку газу установ та організацій органів місцевого самоврядування, які споживають менше 10 тис. м. куб. природного газу на рік. Фактично таке споживання дорівнює, або не на багато вище від рівня споживання побутових споживачів. В той же час кількість бюджетних установ та організацій з такими об’ємами споживання природного газу на кілька порядків нижча від кількості побутових споживачів. Таким чином, наявність приладів дистанційної передачі даних на вузлах комерційного обліку газу в установах та організаціях органів місцевого самоврядування, які споживають менше 10 тис. м. куб. природного газу на рік, фактично не впливає на забезпечення належного добового балансування на ринку природного газу України. Тобто встановлення засобів дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу в установах та організаціях, річний обсяг споживання яких менше 10 тис. м. куб, для забезпечення добового балансування на ринку природного газу є недоцільним з точки зору добового балансування ринку природного газу. В свою чергу придбання та встановлення таких засобів є неефективним та неекономним використанням бюджетних коштів, оскільки є досить вартісним (з врахуванням необхідності виконання проектних робіт, придбання або заміни обладнання, його встановлення). В той же час відсутність таких засобів дистанційної передачі даних вузлів є підставою для припинення постачання природного газу.

Окрім того, покладення на органи місцевого самоврядування обов’язку забезпечити фінансування проведення заходів з встановлення засобів дистанційної передачі даних у комунальних установах та організаціях не супроводжувалося передачею додаткових фінансових ресурсів. Таким чином, забезпечення виконання вимог постанови здійснюється за рахунок переспрямування коштів з інших сфер, зокрема, освіти, медицини, соціального захисту населення. При цьому, найбільше фінансове навантаження лягає на сільські, селищні, а також міські ради невеликих міст, наповненість бюджетів яких є недостатньою навіть для виконання делегованих та самоврядних повноважень. Отже місцевим бюджетам переобтяжливо виконати вимогу щодо обов’язкового облаштування засобами дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу в установах та організаціях, які фінансуються з місцевого бюджету.

Обґрунтовуючи свою позицію, Асоціація міст України направляла звернення як до Прем’єр-міністра України В.Гройсмана та до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Також відповідні звернення направлялися органами місцевого самоврядування. В результаті НКРЕКП видала постанову від 12.07.2018 р. № 691, якаою строк обов’язкового облаштування засобами дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу був продовжений до 01.05.2019 р. (за умови надання Оператору ГРМ гарантійного листа, в якому власник вузла обліку має письмово підтвердити виконання своїх зобов’язань у визначений ним строк).

Враховуючи ту обставину, що зазначене відтермінування не вирішувало проблему в цілому, Асоціація міст України продовжувала звертатися до органів влади з пропозицією щодо скасування вимоги з облаштування засобами дистанційної передачі.

Завдяки цьому було прийнято постанову № 750 від 17.05.2019 р. «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494» (набула чинності 19.05.2019 р.) відповідно до якої власників комерційних вузлів обліку природного газу з лічильниками типорозмірів G-1,6, G-2,5, G-4, G-6 та річний обсяг обліку природного газу яких менше 10 тис. м3, було звільнено від обов’язку встановлювати на власних комерційних вузлах обліку засоби дистанційної передачі даних. Прийняте рішення дозволить зменшити фінансове навантаження на споживачів природного газу,  зокрема представників малого бізнесу, бюджетної сфери та релігійних організацій шляхом звільнення від обов’язку встановлювати на власних комерційних вузлах обліку засоби дистанційної передачі даних/

Нагадаємо, що обов’язковість облаштування вузлів комерційного обліку природного газу такими засобами, передбачена пунктом другим розділу 3 «Порядку облаштування точок вимірювання засобами дистанційної передачі даних» глави Х «Особливості приладового обліку природного газу»  Кодексу газорозподільних систем», затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494. Абзацом шостим пункту четвертого постанови НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2494 було встановлено, що облаштування засобами дистанційної передачі даних вузлів комерційного обліку природного газу, річний обсяг споживання якого менше 10 тис. м. куб., їх власники повинні були забезпечити не пізніше 27.05.2018 року. Необхідність здійснення облаштування такими засобами, на думку національного регулятора, обґрунтована необхідністю забезпечення належної організації добового балансування на ринку природного газу України.

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)