Навчальна сесія в рамках річного навчального циклу з розробки стратегій розвитку територіальних громад

10 / Серпень, 2017
10-11 серпня Асоціація міст України проводить навчальну сесію в рамках річного навчального циклу  з розробки стратегій розвитку територіальних громад. Захід відбувається в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізується спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
До участі у навчанні відібрано 67 громад з 22 областей. Кожна громада представлена двома учасниками – службовцем органу місцевого самоврядування, відповідальним за питання розвитку громади, та представником місцевої громадської організації. Представники громад, розділені на три групи (дві – представники ОТГ, одна – представники міст обласного значення), з якими працюють тренери. У сьогоднішній навчальні сесії  беруть участь дві групи - представників ОТГ та міст обласного значення. 
Звертаючись да учасників навчання, директор Проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) Ігор Парасюк зазначив: «Відома давня мудрість каже: «Для корабля, котрий не знає свого порту призначення, жоден вітер не буде попутним». Для громад ця сентенція також має сенс». Він зазначив, що за останню чверть століття відбулись глибинні зміни усієї системи і парадигми управління містами. Ці зміни призвели до появи цілком нових цілей для громад і інструментів їх досягнення. «Стратегія розвитку громад – один з таких інструментів. Саме тому, АМУ започаткувала цей курс для представників громад», – зазначив Ігор Парасюк.
 
             
Нагадаємо, 7-8 червня відбулася конференція-запуск навчального циклу з розробки стратегій розвитку територіальних громад (читати далі).
На початку нової навчальної сесії 10 серпня команда тренерів PPV Knowledge Networks ознайомила учасників із тим, що таке стратегічне планування сталого місцевого розвитку та процес розробки стратегії. Учасники дізналися про структуру стратегії, яку вони розроблятимуть під час участі в річному циклі навчання АМУ. 
За словами тренера Володимира Крижанівського, стратегія – це власність громади. До участі в її розробці має долучатися якнайбільша кількість членів громади. «Якщо стратегію розробляє міська рада або залучені консультанти без залучення громадськості, мешканці можуть не відчувати відповідальності за її реалізацію», – зазначив він. Тому створення робочої групи, фокус-груп в її межах, експертних рад має супроводжуватися якнайширшим залученням громади до їх засідань.
«Стратегічне планування відіграє надзвичайно важливу роль для розвитку громади. З його допомогою громада може визначити майбутній образ громади, знайти свої переваги, які допоможуть їй вижити у конкурентному середовищі», – наголосив тренер Володимир Воробей.
Під час першого дня навчання учасники озвучили проблему, яка винила з тим, що органи статистики не можуть надати практично жодної інформації щодо демографії, розвитку економіки, інфраструктури та соціальної сфери для об’єднаних територіальних громад. Тому новоствореним ОТГ важко підійти до процесу розробки стратегії, адже вони не розуміють на чому вони базуються.
«Без якісної підготовки профілю (паспорту громади) дуже важко розробляти якусь стратегію, адже вона має базуватися на реальних даних», – повідомила тренер Любов Мочарська. Тому критично важливим є реформування органів статистики в Україні, щоб вони могли надати актуальну інформацію. Адже громади змушені користуватися тими даними, яким вони довіряють, а не статистикою.
Під час першого дня навчання учасники також дізналися про підходи для розробки стратегії. Її можна розробляти через наявні капітали або через можливості. Тренери також розповіли учасникам про компоненти та інструменти економічного розвитку.
Як розповів тренер Назарій Гудз, існує три основні компоненти, які сприятимуть розвитку території. Це підтримка бізнесу, розвиток людського капіталу та підвищення привабливості території. В рамках кожного із цих компонентів громади повинні визначити для себе інструменти економічного розвитку, які сприятимуть зростанню громади. «Інструментів є багато, але громада повинна визначити для себе декілька пріоритетних, адже якщо хотіти зробити все й одразу, то може нічого не вийти. Краще сфокусувати свою діяльність на декількох пріоритетних напрямках, в яких громада має сильні сторони та найкращі можливості», – наголосив Назарій Гудз.
У кінці першого дня учасники виконували практичну вправу по визначенню «точок росту» для громади, які мають стати фундаментом майбутньої стратегії розвитку громади
 
    
«Задля перевірки проведеної роботи в межах домашнього завдання по написанню профілю громад, проведенню анкетування, узагальненню думок громадськості, представників бізнесу, співробітників органів місцевого самоврядування тренери громадської організації «Центр наукових досліджень, мобільності та росту» провели опитування усіх представників громад, що навчаються. Були узагальнені позитивні практики та надані рекомендації по усуненню недоліків», – зазначив голова ГО Центр НДМР Дмитро Лукін.
Викладення нового матеріалу було почато з методики формування стратегічного бачення та місії громади. Тренер Володимир Проскурнін зазначив, що «якість життя залежить не тільки від грошей, а від відчуття єднання, розвитку взаємостосунків між поколіннями». Формування стратегічного бачення майбутнього громади викликало жваву дискусію в аудиторії. Дмитро Лукін звернув увагу на те, що при уявній «однаковості» українських громад, слід підкреслити унікальність кожної громади та сформулювати конкурентні переваги.   
Опрацювання стратегічного бачення вимагає від розробників навичок перспективного мислення, ретельних знань про місцеві ресурси, відповідальності за свої рішення, тощо. Як підкреслив Дмитро Лукін, слід уникнути «бажання намалювати рожеві проекти майбутнього розвитку». Тренер Ірина Ковра підкреслила, що розробка стратегічного бачення потребує реалістичного підходу і повинно об’єднати усі зацікавленні сторони в соціально-економічному перетворенні громад на довгі роки.
Навчальна сесія продовжиться завтра, 11 серпня.  
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)