02 / Квітень, 2019
До Асоціації міст України від Антимонопольного комітету України надійшов на погодження проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання».
АМУ розглянула законопроект та підготувала низку зауважень.  
Так, у пояснювальній записці зазначено, що зміни, визначені в законопроекті, спрямовані на зменшення навантаження, зокрема, на органи місцевого самоврядування щодо необхідності подання повідомлень про державну допомогу. Для цього АМКУ в законопроекті пропонує дві важливі зміни:
  • визначення поняття «державна допомога», яке зводиться до критерію впливу на торгівлю згідно з Угодою про асоціацію;
  • перелік послуг, що становлять загальноекономічний інтерес можуть визначати органи місцевого самоврядування.
З одного боку, такий підхід дійсно може вивести практично всі комунальні підприємства та інші форми фінансування суб’єктів господарювання з місцевого бюджету з під дії Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання». З іншого боку, законопроект містить багато норм, які виписані досить нечітко, що «розмиває» важливі ініціативи, а це може нівелювати одну з важливих ідей – зменшити навантаження на діяльність органів місцевого самоврядування.
Отже, зауваження, підготовлені експертами Асоціації міст України, стосуються таких положень:
  • визначення порядку застосування умов, за яких дія Закону не поширюється на певні види державної допомоги;
  • вилучення із форм державної допомоги встановлення пільг зі сплати місцевих податків та зборів та надання місцевих гарантій;
  • перегляд обов'язку органів місцевого самоврядування подавати Уповноваженому органу інформацію про незначну державну допомогу;
  • перегляд збільшення термінів надсилання Уповноваженим органом надавачам державної допомоги відповідних рішень;
  • уточнення умов використання процентної ставки за користування державною допомогою, щодо якої Уповноважений орган прийняв рішення про її недопустимість для органів місцевого самоврядування.
Асоціація міст України сподівається, що висловлені зауваження та пропозиції будуть враховані, і це допоможе зменшити негативний вплив реалізації положень Закону України «Про державну допомогу суб‘єктам господарювання» на бюджетний процес в громадах та на виконання власних повноважень органами місцевого самоврядування.  Читати лист АМУ до АМКУ.
Нагадаємо, Асоціація міст України надсилала зауваження до законопроекту, коли його було винесено на громадське обговорення. Всі зауваження та пропозиції були обґрунтовані на основі опитування органів місцевого самоврядування, яке АМУ провела з метою вивчення позиції територіальних громад щодо запропонованих Антимонопольним комітетом України законодавчих ініціатив.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)