17 / Квітень, 2023

Асоціація міст України провела низку інформаційних сесій із налагодження міжнародного співробітництва територіальними громадами України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

В інформаційних сесіях взяли участь близько 450 фахівців - це представники органів місцевого самоврядування: міські, селищні та сільські голови або їх заступники; спеціалісти з міжнародної діяльності виконавчих органів міських, селищних, сільських рад.

Мета заходу:

  • ознайомлення учасників з Проєктом, інформування про види міжнародного співробітництва між містами України та країн ЄС
  • представлення можливостей та підходів із пошуку партнерств задля відновлення та розвитку муніципалітетів України
  • наведення прикладів успішного партнерства із впровадженого проєкту «Мости довіри»

Людмила Даменцова, керівниця Проєкту, модераторка заходів, розповіла про діяльність Асоціації міст України та Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво». Вона зазначила, що наразі розпочато новий етап ініціативи «Мости довіри», започаткованої Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) спільно з Асоціацією міст України та за підтримки «U-LEAD з Європою». Відтак 10 асоціацій місцевих і регіональних органів влади з країн-членів ЄС у складі CEMR разом з Асоціацією міст України сприятимуть створенню 30-ти нових міжмуніципальних партнерств для відбудови України.

  

Наталія Лазаренко, експертка Проєкту, детально поінформувала представників громад про можливості налагодження міжнародної співпраці з муніципалітетами інших країн, про види міжнародного співробітництва між муніципалітетами України та країн ЄС. Вона наголосила на необхідності українським громадам ретельно підготуватись до роботи над створенням спільних проєктів розвитку, вивчити можливості та підходи щодо пошуку партнерств для відновлення та розвитку територіальних громад України.

  

Про успішний досвід міжмуніципального співробітництва у рамках проєкту «Мости довіри» розповіли:

Ольга Іванова, керівниця проєкту «Мости довіри» Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) – міжнародне партнерство (U-LEAD),

Cтаніслав Таран, асистент проєкту «Мости довіри» Ради європейських муніципалітетів і регіонів (CEMR) – міжнародне партнерство (U-LEAD).

Приклади міжнародного співробітництва на місцевому рівні наводили:

Олег Лукша, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України поінформував про співпрацю з прикордонними муніципалітетами (прийнятна територія) в рамках транскордонної програми співробітництва. Він наголосив на необхідності розробляти чіткі партнерські інфраструктурні проєкти. Навів приклади дієвості методів народної дипломатії при налагодженні співпраці, створення позитивного іміджу України на міжнародній арені. Розповів про участь Закарпатського РВ АМУ у переможній інформаційній війні - створена фахівцями РВ фотовиставка з 350 стендів про жахливі наслідки російської агресії в Україні та незламність українців подорожує муніципалітетами Європи.

Наталія Чижевська, Заступник Коростенського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради по реалізації державної політики у галузях розбудови громадянського суспільства, інформаційної діяльності, діджиталізації та культури, розповіла про досвід Коростенської громади із налагодження міжнародних партнерств, спілкування з партнерами, обмін досвідом.

Юрій Фомічев, Славутицький міський голова, навів приклади міжнародного співробітництва на місцевому рівні: Славутичу через зупинку ЧАЕС необхідно було змінювати економіку, перелаштовуватися з монофункціонального на багатофункціональне місто, шукати підтримку, міжнародну допомогу. Відтоді громада успішно реалізувала понад 60 різних спільних проєктів, які переросли в постійну міжнародну проєктну роботу. Наразі в Славутичі існує посада радника міського голови-проєктного менеджера, який спільно з Агентством регіонального розвитку займаються міжнародним співробітництвом. Дуже важливо бути якісним партнером, і тоді портфолію починає «ходити за тобою» – щойно відкривається проєкт, як донори кличуть взяти у ньому участь. Після повномасштабної агресії муніципалітети країн Європи відкрили для себе Україну та українців. Національний одяг, українська мова – дуже важливі, однак це лише частина нашої автентичності. Міжнародна співпраця – це дуже кропітка робота, яка має бути постійною, спрямованою на загальний позитивний результат.

Сергій Мазур, Балтський міський голова, зазначив, що Балтська міська територіальна громада була створена однією перших на Одещині 2015 року, яка тоді об’єднала з містом Балта 17 сільських рад, а від 2019 року їх уже 21.

Наразі Балтська громада співпрацює з муніципалітетами Словаччини, Молдови, Грузії, Литви, Латвії, Польщі. Ця закладена співпраця підставила плече під час російської агресії: від міст-побратимів постійно надходить гуманітарна допомога – спецтранспорт, медикаменти, продукти харчування, генератори тощо (значна частина цього передається на фронт).

Голова наголосив на важливості горизонтального співробітництва між муніципалітетами країн ЄС та України. Він зазначив, що український народ, ЗСУ - захищають людські свободи, принципи європейської демократії.

Співпраця – це складний систематичний процес, який потрібен обом сторонам заради сталого розвитку. В ЄС є різні бачення ситуації, і що більше ми робитимемо спільних кроків, то легше і швидше зможемо відновити, відбудувати в Україні критичну інфраструктуру, життєдіяльність деокупованих територій.

Оксана Сулима, радниця міського голови з питань міжнародної співпраці Ірпінської міської територіальної громади, порадила включити в презентаційні флаєри про громади проєкти за останній рік, презентувати короткі ролики про громади мовами країни-партнера. Громада запустила власний телеграм-канал трьома мовами – англійською, німецькою і французькою, щоби мати більшу міжнародну аудиторію потенційних партнерів.

Юрій Стальниченко, секретар Менської міської ради, поділився агоритмом пошуку партнерів на досвіді Менської громади, зазначивши, що мaтеріальні результати приходять не одразу, але ефективне партнерство відразу розкриває нові можливості.

Він наголосив, що підтримкою у пошуку муніципалітетів-партнерів є Асоціації органів місцевого самоврядування та міжнародні Фонди і Програми. Для успіху потрібні якісна презентація, регулярна актуалізація інформації про життя громади на онлайн-ресурсах для пошуку потенційних партнерів. Слід налагоджувати якісний горизонтальний обмін досвідом. Співпраця між муніципалітетами всередині країни і за її межами дозволить громадам ефективно використовувати міжнародний досвід для місцевого розвитку.

Людмила Даменцова, підбиваючи підсумки заходу зазначила, що українські громади мають бути націлені на рівноправне довготривале партнерство, в основі якого є прагнення спільного розвитку.

Територіальні громади України мають величезний досвід, що може бути цінний закордонним партнерам, зокрема щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад в умовах війни та повного блекауту, розміщення та забезпечення всім необхідним великої кількості внутрішньо переміщених осіб, тобто антикризовий менеджмент; із 2015 до 2020 року територіальні громади пройшли реформу місцевого самоврядування, надають послуги жителям у сферах освіти, медицини, культури, опікуються питаннями місцевого економічного розвитку. І ми готові поділитися з європейськими партнерами цим досвідом.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)