16 / Травень, 2023

Глави держав та урядів 46 європейських країн-членів Ради Європи – провідної організації з прав людини на континенті – 16 і 17 травня цього року зібрались в м. Рейк’явіку на свій 4-й Саміт.

Про завдання Саміту та роль Ради Європи в захисті місцевого самоврядування напередодні зазначив Ліндерт Вербеек, Президент Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи:

«Оскільки глави держав та урядів 46 європейських країн-членів Ради Європи – провідної організації з прав людини на континенті – 16 і 17 травня цього року збираються в м. Рейк’явіку на свій 4-й Саміт, голос міст і регіонів відіграватиме важливу роль у просуванні демократії в Європі.
Напередодні Саміту сім асоціацій та інституцій європейських регіональних і місцевих органів влади, включно Європейський комітет регіонів і Конгрес Ради Європи, звернуться до національних урядів із першим у своєму роді закликом до дій задля зміцнення ролі місцевої демократії та ще раз наголосити на тому, що велика єдність як між державами, так і всередині самих держав, починається на рівні міст, муніципалітетів і регіонів.
Рада Європи проводить цей саміт, тому що з повномасштабним вторгненням росії в Україну війна повернулася до Європи – і, як наслідок, росію вигнали з Ради Європи. Жахливі гуманітарні, політичні, соціальні та економічні наслідки війни додалися до багатьох криз у Європі, включно зростаючу загрозу кліматичних змін.
Значною мірою завдяки Раді Європи наш континент є, ймовірно, найбільш децентралізованим політичним простором у світі, завдяки ранньому усвідомленню того, що збалансований розподіл влади зверху вниз – до регіонів, провінцій і муніципалітетів – служить запобіганню її надмірному накопиченню на одному рівні і будує демократію більш наближеною до громадян.
Європейська хартія місцевого самоврядування – ключовий зобов’язуючий договір, ухвалений Радою Європи в 1985 році та ратифікований усіма 46 державами-членами, встановлює принципи місцевої демократії та права місцевих органів самоврядування, які сьогодні є значним надбанням як для національних, так і для європейських політиків.

Сьогодні самоврядні міста та регіони Європи є невід’ємною частиною системи стримувань і противаг, яку необхідно ще більше зміцнити за результатами Саміту, щоб зупинити «відступ від демократії». Наприклад, у багатьох випадках Європейський суд з прав людини визнає державами-членами порушення прав щодо рішень, прийнятих на місцевому та регіональному рівнях.
Місцеві та регіональні органи влади також є головними суб’єктами в ефективній відповідях на виклики, з якими стикаються наші суспільства. Вони інтегрують мігрантів та інші групи меншин; вони діють на підтримку розширення прав і можливостей жінок, гендерної рівності та залучення молоді; вони реалізують місцеві ініціативи щодо захисту навколишнього середовища та заходів із захисту клімату; вони є ключовими сторонами в розробці та впровадженні політик, пов’язаних з діджиталізацією та штучним інтелектом.
Загальноприйнятий вислів «усі політики є локальними» стосується не лише перемоги на виборах, але й все більше успішної реалізації політик на місцевому та регіональному рівнях.
Якщо щось не працює локально, це не працюватиме ні на національному, ні на глобальному рівні. Дві третини з 169 цілей, встановлених для 17 цілей сталого розвитку (ЦСР), за даними ООН, досяжні лише на місцевому та регіональному рівнях. Місцева влада підтримує дії в усьому світі на підтримку навколишнього середовища, біорізноманіття та перехід на відновлювані джерела енергії, а також «озеленення» економіки в цілому – ще одна ключова тема, яка буде обговорюватися в Рейк’явіку. Візьмемо, наприклад, провінцію Жирона в Іспанії, яка створила «енергетичне співтовариство» з 221 комуни для сприяння переходу до екологічно чистих джерел через субсидії та інші стимули за допомогою восьми офісів з переходу на енергетику; за чотири роки їх План дій зі сталого розвитку енергії та клімату залучив понад 16 мільйонів євро інвестицій.
Це лише один приклад із приблизно 130 000 територіальних громад Європи, які представлені в Раді Європи Конгресом місцевих і регіональних влад, однією з двох асамблей виборних політиків. Конгрес не тільки надає голос містам і регіонам і є форумом для обміну досвідом, а й здійснює моніторинг впровадження Європейської хартії місцевого самоврядування для сприяння децентралізації та зміцнення територіальної демократії. Цей моніторинг є важливою частиною системи «раннього попередження», яка сигналізує про можливу «розпад демократії» в державах-членах. Це також є одним із очікуваних результатів Саміту, і посилення заходів моніторингу Конгресу слугуватиме цій меті.
Місцеві та регіональні органи влади будуть почуті на майбутньому саміті в Рейк'явіку, і їхня роль у забезпеченні демократії, прав людини та верховенства права буде визнана на базовому рівні. Європейські лідери можуть розраховувати на те, що місцеві та регіональні представники виконають свою роль у реалізації важливих рішень, які будуть прийняті на саміті в Рейк’явіку, щоб зробити європейську демократію більш стабільною та стійкою, на користь її громадян».

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)