14 / Квітень, 2022
Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту та імплементації норм міжнародного гуманітарного права у сфері цивільного захисту» №7255, зокрема, пропонує уточнити повноваження органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту, оскільки у державі відбулися зміни у зв'язку із децентралізацією влади, реформуванням системи безпеки і оборони держави, а також передачею окремих повноважень у сфері цивільного захисту від органів влади до органів місцевого самоврядування.
Асоціація міст України, розуміючи важливість організації цивільного захисту населення у надзвичайних ситуаціях та необхідність врегулювання певних аспектів цього питання, висловила застереження щодо окремих положень законопроекту №7255.
У законопроекті деталізуються повноваження органів місцевого самоврядування саме в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом перенесення  певних положень з Кодексу цивільного захисту України. Так, із загального переліку повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту, які визначені в Кодексі, частину повноважень пропонується визнати власними, а частину – делегованими. У пояснювальній записці стверджується, що таке «уточнення» не потребуватиме додаткових видатків з місцевих бюджетів.
У цьому контексті АМУ нагадує про принцип децентралізаційної реформи – будь які додаткові  повноваження, якими пропонується наділити місцеве самоврядування, мають мати додаткові джерела наповнення бюджетів для забезпечення реалізації таких повноважень.
Законопроєкт №7255 пропонує наділити органи місцевого самоврядування низкою повноважень без врахування реальної спроможності місцевих бюджетів.
Для прикладу: пропозиція віднести до власних повноважень місцевого самоврядування накопичення засобів індивідуального захисту для усього населення, яке проживає в межах територій територіальних громад. Цілком очевидно, що навіть у мирний час, не кажучи про стан війни, для переважної більшості місцевих бюджетів буде неможливим забезпечити реалізацію такого повноваження.
Тобто безпека населення буде залежати від спроможності певного місцевого бюджету фінансувати заходи цивільного захисту у конкретній територіальній громаді.
Зауваження до законопроєкту №7255 викладені у листі АМУ до Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Асоціація міст України вважає, що цей проєкт Закону потребує доопрацювання, і тому не може бути підтриманий.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)