15 / Грудень, 2020
Уряд вніс зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 року №65 щодо тарифу на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги, що встановлюється як базова капітаційна ставка за обслуговування одного пацієнта, який подав декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та становить:
600,48 гривні на рік - протягом періоду з 1 січня до 31 жовтня 2020 року;
651,6 гривні на рік - протягом періоду з 1 листопада до 31 грудня 2020 року.
Останні два роки капітаційну ставку збільшували лише формально, а фактично вона не змінювалася при збільшених коригувальних коефіцієнтах. 
Варто зазначити, що близько 26 % українців досі не обрали лікаря первинки та не уклали з ним декларацію.
Сьогодні в Україні стрімко поширюється коронавірусна хвороба. Дуже важливо забезпечити хворих з симптомами гострої респіраторної хвороби або підозрою на неї вчасною діагностикою та доступним лікуванням. Зокрема, й тих українців, які досі не підписали декларацію з сімейним лікарем.
Асоціація міст України протягом року зверталася до Офісу Президента України, Уряду, МОЗ України та наголошувала на необхідності надання доплат сімейним лікарям. Для створення умов ефективного лікування хворих на коронавірусну хворобу (COVID-19) в амбулаторних умовах мали бути створені медичні бригади мінімального складу. Як зазначено у Постанові №937, основне завдання медичних бригад – надання медичної допомоги пацієнтам, які хворіють на коронавірусну хворобу (COVID-19) за місцем їх проживання. Лікар загальної практики сімейної медицини є лікарем першого контакту для всіх пацієнтів, які з ним підписали декларацію. Але у переліку посад медичних працівників, для яких встановлюються доплати до заробітної плати медичним працівникам закладів охорони здоров'я, які надають медичну допомогу хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженому наказом МОЗ України від 03.09.2020 №2021 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 вересня 2020 р. за №901/35184, відсутня посада лікаря загальної практики - сімейного лікаря.
АМУ переконана, що Уряд дослухався та згідно з Постановою Кабінету міністрів України № 65 пацієнт з симптомами гострої респіраторної хвороби або підозрою на неї, який не підписав декларацію з лікарем, має право на безоплатну медичну допомогу на первинному рівні. Також відбір зразків та лікування пацієнтів під час самостійного звернення пацієнта здійснюється незалежно від наявності декларації. Цей порядок надання первинної допомоги діятиме винятково на період пандемії COVID-19 та карантину. Він передбачає лише перше звернення та обмежений перелік безоплатних послуг для пацієнта.
Пацієнт має право на вільний вибір лікаря. У разі відмови від укладення декларації в центрі первинної медичної допомоги, до якого пацієнт  звернувся з симптомами COVID, він все одно має отримати консультацію. Тобто черговий лікар первинної медичної допомоги здійснює огляд пацієнта, призначає лікування та надає рекомендації  відповідно до галузевих стандартів. При необхідності - дає направлення на ПЛР-тестування. Для цього лікарю первинної медичної допомоги потрібно знайти пацієнта в електронній системі охорони здоров’я, якщо він до цього був зареєстрований. Якщо пацієнт не зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я, то лікарю, незалежно від рішення пацієнта щодо укладення декларації, необхідно внести про пацієнта інформацію та зареєструвати. Пацієнт отримує інформацію, що для подальшого користування повним безоплатним пакетом послуг на первинці, він має укласти декларацію з лікарем. 
До безоплатного пакету послуг на первинній ланці входить чіткий перелік, який включає:
► консультації лікаря з метою профілактики та контролю основних захворювань;
► базові дослідження та аналізи;
► вакцинацію дітей та дорослих згідно з календарем щеплень.
Також саме лікар первинної медичної допомоги виписує електронні рецепти на “Доступні ліки”, а також електронні направлення до вузьких спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування.
Асоціація міст України підготувала пропозиції до проєкту Держбюджету- 2021, зокрема у частині необхідності збільшення тарифу за надання медичних послуг, пов’язаних з первинною медичною допомогою, що встановлюються як капітаційна ставка за обслуговування одного пацієнта на 2021 рік не менше ніж 900 грн без зменшення коригувальних коефіцієнтів та з урахуванням збільшення середньої заробітної плати.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)