06 / Травень, 2020
На сайті Мінекономіки 28 квітня був опублікований для публічного обговорення проєкт постанови Кабміну «Про затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення».
Слід зазначити, що Законом України від 10.07.2018 р. №2498-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» були внесені зміни до Земельного кодексу України. Зокрема, ними регулюються питання надання у постійне користування або в оренду земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами, які обмежують масив земель с\г призначення, а також визначається правовий статус полезахисних лісових смуг.
Земельні ділянки під полезахисними лісовими смугами, які обмежують масив земель сільськогосподарського призначення, з 1 січня 2019 року не належать до земель лісогосподарського призначення, а стали комунальною власністю. Вони можуть передаватися у постійне користування державним або комунальним спеціалізованим підприємствам чи в оренду фізичним і юридичним особам з обов’язковим включенням до договору оренди землі умов щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функцій агролісотехнічної меліорації.
Відповідно до абзацу другого частини сьомої ст.371Земельного кодексу України, правила утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, встановлює Кабінет Міністрів України.
Враховуючи невід’ємний зв’язок полезахисних лісосмуг та прилеглих сільськогосподарських угідь, які використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції, є необхідність забезпечення використання властивостей захисних насаджень та сільськогосподарських угідь як єдиного комплексу. Проєкт акта розроблений саме на врегулювання особливостей під час використання та розпорядження земельними ділянками в масивах земель с\г призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства та особистого селянського господарства.
Основні завдання Правил, які пропонуються проєктом постанови, полягають у:
  • механізмі і підставах для проведення заходів;
  • показниках характеристики лісомеліоративного стану насаджень, залежно від виду, конструкції, вікового періоду, лісівничо-меліоративної оцінки;
  • комплексі заходів поліпшення їх якісних показників, біологічної стійкості і меліоративної ефективності (зріджування в процесі рубок догляду, рубки, пов’язані з реконструкцією, створення (відновлення), агротехнічний догляд та доповнення, збереження від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб);
  • умовах, що негативно впливають на збереження та використання полезахисних лісових смуг.
В листі до Мінекономіки АМУ зазначила, що документи з визначенням характеристики лісомеліоративного стану насаджень та визначення умов проведення агролісотехнічної меліорації можуть бути складовою частиною технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель. Це спростить і зменшить кількість прийнятих рішень органами місцевого самоврядування.
Асоціація міст України не підтримує проєкт постанови Кабміну «Про затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення» в запропонованій редакції. Адже ​прийняття документу в такому вигляді ускладнює процедури передачі земель в оренду та дублює повноваження деяких органів.
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)