01 / Квітень, 2021
Асоціація міст України розглянула проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо створення сприятливих умов для працевлаштування осіб з інвалідністю», яким пропонується поширити на підприємства, установи та організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, норму щодо сплати фінансових санкцій за непрацевлаштування 4% осіб з інвалідністю. Тобто, пропонується розповсюдити вищезазначену норму на всі заклади освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та соціального забезпечення, виконавчі органи рад, місцеві державні адміністрації.
⇒ Запропоновану Законопроєктом норму неможливо виконати через відсутність необхідної чисельності безробітних осіб з інвалідністю
За підрахунками АМУ та за даними Державної служби статистики України чисельність працівників, оплата праці яких фінансується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, на початок 2021 року становила не менше 2,6 млн осіб. За інформацією Державної служби зайнятості України станом на березень 2021 року статус безробітного мали 24,5 тис. осіб з інвалідністю. Для виконання пропонованої законопроєктом норми необхідно працевлаштувати 102,3 тис. осіб з інвалідністю, що на 77,8 тис. більше реальної чисельності безробітних осіб з інвалідністю. Навіть якщо працевлаштувати усіх безробітних осіб з інвалідністю, бюджетні підприємства, установи та організації все одно будуть сплачувати штрафну санкцію Фонду соціального захисту інвалідів. Відповідно до законопроєкту сума фінансової санкції визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві, установі та організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Тобто, законопроєктом пропонується визначити, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування щороку платитимуть Фонду соціального захисту інвалідів приблизно 11 млрд грн.
 
Чисельність працівників окремих бюджетних установ
Сфера
Чисельність працівників на початок 2021 року,
тис. осіб
4 % від чисельності працівників,
тис. осіб
Середня зарплата по сфері у лютому 2021 року,
тис. грн
Окремі сфери, оплата праці яких фінансується за рахунок бюджетних коштів, зокрема:
2 556,7
102,3
 
  • державна служба, служба в органах місцевого самоврядування*
402,3
16,1
15,2
  • освіта
1 333,5
53,3
10,3
  • охорона здоров'я та надання соціальної допомоги
820,9
32,8
10,5
* Інформація за видом економічної діяльності «Державне управління й оборона; обов'язкове соціальне страхування»
 
⇒ Запропоновану Законопроєктом норму неможливо виконати через працевлаштування на конкурсній основі в органах місцевого самоврядування
Працевлаштування посадових осіб в органах місцевого самоврядування здійснюється за конкурсом, що ставить громадян у рівні умови та, фактично, виключає можливість обирати роботодавцем працівника за наявністю чи відсутністю у нього інвалідності. Так, якщо особа з інвалідністю не перемогла в конкурсі, її не можуть взяти на роботу, оскільки надання такої переваги одному із учасників – це грубе порушення законодавства. У такому випадку, згідно з Законопроєктом, орган місцевого самоврядування буде змушений сплачувати штрафну санкцію Фонду соціального захисту інвалідів просто через те, що особа з інвалідністю не перемогла в конкурсі.
 
Зазначена норма Законопроєкту направлена не на захист осіб з інвалідністю, а на наповнення бюджету Фонду соціального захисту інвалідів. На думку АМУ, прийняття такого рішення є неприпустимим, оскільки потребує суттєвих додаткових видатків з місцевих бюджетів. Так, за рахунок бюджетів дитячих садків, шкіл, лікарень, центрів соціальних служб держава хоче наповнювати бюджет Фонду соціального захисту інвалідів.
 
Асоціація міст України звернулася до Кабінету Міністрів з пропозицією залишити чинну норму та передбачити, що фінансові санкції не застосовуються до підприємств, установ і організацій, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)