04 / Листопад, 2020
Асоціація міст України стурбована черговою законодавчою ініціативою, що порушує принципи податкового законодавства. Насамперед це стосується недопущення звільнення від сплати земельного податку окремих суб’єктів господарювання, зокрема АТ «Укрзалізниця».
Слід зазначити, що таку позицію підтримав Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики при опрацюванні законопроєкту №4101-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».
АМУ категорично проти  звільнення АТ «Укрзалізниця» від сплати земельного податку, адже:
 Втрати місцевих бюджетів при цьому складатимуть близько 5 млрд грн, а це означає скорочення видатків на освіту та охорону здоров’я (доплати лікарям, закупівля медикаментів проти коронавірусної хвороби).
► Доходи від плати за землю АТ «Укрзалізниця» не можуть вважатися компенсацією за пільгове перевезення пасажирів. Встановлені державною пільги – це обов’язок держави, який перекладений на місцеві бюджети з 2014 року без відповідних компенсацій.
► Землі «під полотном» АТ «Укрзалізниця» складають понад 90% від загальної площі. Виокремити землі «під полотном» із загальної площі технічно неможливо. Тобто, пільга буде поширена на всю площу та призведе до втрат на всю суму.
► Відповідно до ст. 142 Конституції України, статей 97, 103 Бюджетного кодексу України законопроектом не передбачено компенсації з державного бюджету зазначених втрат місцевим бюджетам.
- АМУ зазначає, що АТ «Укрзалізниця» - підприємство з корупційною історією. Надання такому підприємству податкових пільг може трактуватися як підживлення корупції.
► Підтримка державного платоспроможного монополіста за рахунок місцевих бюджетів є неприпустимою. Це обов’язок власника - держави.

Впродовж цього року громади направили майже 800 звернень на ім’я Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, народних депутатів України щодо недопущення звільнення від сплати земельного податку суб’єктів господарювання (в тому числі АТ «Укрзалізниця»).

Асоціація міст України звернулася до Голови Верховної Ради України Д.Разумкова, Голів профільних парламентських Комітетів та Голів депутатських фракцій і груп з проханням не підтримувати законопроєкт №4101-д в частині звільнення земель залізниць від сплати земельного податку. АМУ наголошує, що в результаті реформи місцевого самоврядування територіальні громади отримали право самостійно встановлювати місцеві податки та збори і пільги по них, серед яких - земельний податок, що також відповідає духу Європейської хартії місцевого самоврядування.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)