13 / Травень, 2020
13 травня Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» ( №3329-д від 30.04.2020).
Прийняття цих змін передбачає запровадження додаткових заходів з підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби, а також продовження дії деяких податкових пільг та спрощень адміністративних процедур на цей період.
Зокрема, запроваджено механізм підтримки окремих категорій медичних працівників шляхом надання їм грошової компенсації утриманого податку на доходи фізичних осіб з нарахованих за період травень-червень сум доплат до заробітної плати.
Так, суми податку на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО), що утримуються з доходів у вигляді доплат до заробітної плати, визначених відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», та нарахованих за періоди з 1 по 31 травня та з 1 по 30 червня 2020 року, медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, та лікуванні пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, компенсуються у повній сумі за рахунок коштів держаного бюджету України. Перелік працівників визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. Порядок виплати такої грошової компенсації затверджується Кабінетом Міністрів України.
Завдяки діям Асоціації міст України вдалося запобігти втрат ПДФО усіх місцевих бюджетів (бюджети місцевого самоврядування щомісячно збережуть до 0,6 млрд грн), оскільки редакції законопроекту 3329 та альтернативних до нього законопроектів 3329-1, 3329-2 передбачали звільнення медиків від сплати ПДФО з усієї суми виплаченої заробітної плати з урахуванням усіх додаткових виплат без будь-яких компенсаторів втрат місцевим бюджетам. Прийнятий сьогодні законопроект №3329-д (у редакції до другого читання) містить норму, яка дозволяє через механізм грошової компенсації з державного бюджету комплексно вирішити питання підтримки медичних працівників та не допустити втрат ПДФО місцевих бюджетів.
Крім того, органам місцевого самоврядування надано право оперативно у стислі терміни приймати рішення про внесення змін до прийнятих рішень про встановлення місцевих податків та зборів в частині зменшення ставок плати за землю, та/або податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб без застосування певних обмежувальних норм Податкового кодексу України, Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про державну допомогу суб'єктам господарювання». Законом  № 540-IX від 30.03.2020 встановлено таке право в частині зменшення ставок лише єдиного податку.

Нагадаємо, АМУ зверталася до Голови Верховної Ради України Д.Разумкова з проханням не підтримувати законопроекти в частині запровадження податкових пільг без належного балансування доходів та видатків державного та місцевих бюджетів. Лист АМУ.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)