14 / Квітень, 2022
У парламенті на розгляді знаходиться законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про основи національного спротиву» (щодо встановлення матеріального забезпечення учасників добровольчих формувань територіальних громад)» №7259, який пропонує встановити щомісячне матеріальне забезпечення учасникам добровольчих формувань територіальних громад на період дії режиму воєнного стану виключно за рахунок місцевих бюджетів.
Асоціація міст України категорично не підтримує законопроєкт №7259 як такий, що має на меті зобов’язати місцеве самоврядування фінансувати видатки на здійснення повноважень, які за своєю природою відносяться до державних.
АМУ звертає увагу, що сьогодні існує вже цілий блок законодавчих ініціатив з перекладання на місцеві бюджети фінансування, наприклад, усієї соціальної сфери, цивільного захисту населення, заходів з оборони, природоохоронних заходів тощо. Їх можна розцінювати, як намагання поховати місцеве самоврядування за рахунок збільшення видів видатків. При цьому, не проведено навіть поверхневого аналізу стану місцевих бюджетів в жодному з чотирьох типів територіальних громад, які з’явилися в Україні після початку війну.
Окрім того, автор законопроєкту не врахував, що на період війни держава звільнила значну частину фізичних і юридичних осіб від сплати місцевих податків і зборів, чим залишила місцеві бюджети без вагомої частки надходжень.
АМУ підкреслює, що місцеве самоврядування у період війни вже взяло на себе значний тягар видатків, і тому фінансування матеріального забезпечення членів громадських формувань буде неможливим. По суті, законопроєктом №7259 пропонується поставити обороноздатність територіальної громади (і країни в цілому!) в залежність від спроможності місцевого бюджету здійснювати такі видатки.
Тут варто нагадати, що Законом України «Про основи національного спротиву» на місцеві бюджети покладено обов’язок здійснювати фінансування  створення навчальної матеріально-технічної бази добровольчих формувань, фінансування заходів з навчання добровольчих формувань та інші заходи та завдання національного спротиву.
 
Асоціація міст України виступає за централізоване фінансування захисників - незалежно від можливостей бюджету громади, яку вони боронять, і звернулася до Комітету Верховної Ради України  з питань національної безпеки, оборони та розвідки з проханням не підтримувати законопроєкт №7259.

Лист АМУ

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)