30 / Серпень, 2021
 
Останнім часом до Асоціації міст України все частіше звертаються територіальні громади через заборгованість із заробітної плати медичним працівникам.
 
Виникла заборгованість через такі причини.
 1. Було затягнуто у часі укладання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ та їх оплата у 2021 році.
 2. Розрахунок фінансування для медичних закладів у 2021 році здійснюється на мінімальному рівні, оскільки у 2020 році було оголошено пандемію, карантин і заборону на проведення планових госпіталізацій та оперативних втручань. А для визначення кількості медичних послуг, що надаватимуться у 2021 році, беруться за основу кількість наданих та оплачених медичних послуг у 2020 році (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2021 року №133 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II-IV кварталах 2021 року»). 
 3. Більшість лікарень, які були передані у 2021 році з районного рівня територіальним громадам в результаті адміністративно-територіальної реформи, неоптимізовані за своєю структурою та функціями відповідно до потреб громад і тому договори підписали на мінімальну кількість пакетів.
 4. НСЗУ постійно змінює вимоги до надавачів медичних послуг (наприклад, доповнює вимоги до Умов закупівлі медичних послуг за пакетами додатковими лікарськими спеціальностями, обладнанням тощо), що унеможливлює їх оперативне виконання з боку медичних закладів (до укладання договорів з НСЗУ).
 5. Більшість тарифів на медичні послуги не відповідають собівартості.
 6. Відпускні та матеріальна допомога на оздоровлення медичним працівникам, які обслуговували хворих з гострою респіраторною хворобою COVID-19 і отримували доплати у розмірі 300% заробітної плати, не враховані у відповідному розмірі в підписаних пакетах з НСЗУ.
Тому за підсумками 6 місяців 2021 року виникла суттєва заборгованість у багатьох закладах охорони здоров’я на оплату праці медичним працівникам, яка до кінця 2021 року зростатиме та набуде системного характеру. Також викликають занепокоєння затримки НСЗУ у виплатах за договорами, що виникли у серпні поточного року.
Отже, створені нині умови для медичних закладів не дозволять підписати у 2022 році договори на більшу кількість пакетів та унемовжливлюють надання населенню доступних та гарантованих медичних послуг.
АМУ вкрай стурбована ситуацією, в якій опинилися заклади охорони здоров’я у територіальних громадах, і звернулася до Прем'єр-міністра України Шмигаля Д.А. з проханням втрутится в ситуацію.
Асоціація міст України вважає, що для погашення заборгованості із заробітної плати медичним працівникам необхідно:
 • виділити додатково кошти з державного бюджету для погашення заборгованості із заробітної плати медичним працівникам з нарахуваннями;
 • передбачити перехідний період для закладів охорони здоров’я, які було  передано з районного рівня на рівень сільських, селищних, міських територіальних громад, для можливості покращання матеріально-технічної бази та пом’якшити вимоги до цих медичних закладів для підписання договорів з НСЗУ;
 • переглянути вартість тарифів на пакети Програми медичних гарантій у сторону збільшення;
 • створити економічні, правові та організаційні механізми, що забезпечать розвиток мережі закладів охорони здоров'я;
 • розробити закон про Порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності та класифікацію закладів, як передбачено статтею 16 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801 «Основи законодавства про охорону здоров’я».
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)