20 / Березень, 2017
До Асоціації міст України неодноразово звертались міста щодо погашення кредиторської заборгованості, що утворилась внаслідок недоотримання місцевими бюджетами в 2015 та 2016 роках коштів субвенції на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
На сьогодні питання погашення кредиторської заборгованості, зокрема, невиплата субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, стоїть надзвичайно гостро у багатьох містах України. Так, у Державному бюджеті України на 2016 рік, всупереч вимогам Бюджетного кодексу, Урядом не було передбачено субвенції місцевим бюджетам на надання деяких гарантованих державою пільг, про що неодноразово наголошувала Асоціація, звертаючись до державних органів.
Слід зазначити, що після прийняття змін до Бюджетного кодексу України згідно із Законом № 1789-VIII від 20.12.2016 фінансування зазначених вище соціальних зобов’язань повністю перейшло на місцеві бюджети. Частина місцевих громад, на які було покладені повноваження здійснення виплат окремих пільг та компенсацій, фінансово неспроможні їх виконати. Це призводить до того, що окремі категорії громадян України, зокрема, люди з інвалідністю, учасники бойових дій, особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, діти-сироти тощо, які мають закріплене у законодавстві право, наприклад, на пільговий проїзд, не можуть повністю ним скористатись.
Переведення визначеного соціального забезпечення на рівень органів місцевого самоврядування призводить до порушення стабільної і передбачуваної системи прав громадян та гарантій їх реалізації, знижує відповідальність держави перед громадянами за виконання своїх соціальних зобов’язань.
Відзначимо, що прийняті рішення щодо фінансування пільгових перевезень з місцевих бюджетів порушують статтю 142 Конституції України, адже витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.
Асоціація міст України звернулась до Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана щодо сприяння у вирішенні проблеми погашення заборгованості місцевим бюджетам по субвенції на надання гарантованих державою пільг у 2015-16 роках, та передбаченні відповідних коштів у Державному бюджеті України на 2017 рік.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)