01 / Вересень, 2020
Під час засідання Правління Асоціації міст України, яке відбулося 27 серпня, були обговорені питання підготовки до опалювального сезону 2020/2021 року. Міські голови акцентували увагу на тому, що під час підготовки до нового опалювального сезону органи місцевого самоврядування та підприємства тепло- та водопостачання зіткнулися з низкою проблем, вирішення яких можливе лише за активної участі Парламенту та Уряду.
Повноцінну підготовку підприємств ТКЕ до опалювального сезону 2020/2021 року зупиняє накладення Державною виконавчою службою Міністерства юстиції України арештів на поточні рахунки підприємств галузі теплопостачання (у тому числі й захищених), та списання з них коштів на користь НАК «Нафтогаз України». Наслідком цього стало блокування Державною виконавчою службою поточних рахунків підприємств ТКЕ в десятках міст. Це відбувається у той час, коли надходження до місцевих бюджетів уже зменшені на суму 58 млрд грн, а здійснення з місцевих бюджетів додаткових видатків на боротьбу з коронавірусом склало більше 2,4 млрд грн. За таких умов, органи місцевого самоврядування фізично не можуть забезпечити повноцінну підтримку своїх комунальних підприємств. Наприклад, критична ситуація склалася у місті Марганець, де обмеженість коштів місцевого бюджету не дає змоги гарантувати у повному об’ємі погашення підприємством водопостачання договору з реструктуризації заборгованості за електроенергію. Наслідком цього може стати відключення п’ятдесятитисячного міста від водопостачання.
Окрім того, термінового доопрацювання потребує недосконала нормативно-правова база у сфері житлово-комунального господарства. Так, потрібно удосконалити Закони України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії».
Слід зазначити, що спільними зусиллями народних депутатів України, центральних органів виконавчої влади, профільних асоціацій (у тому числі АМУ), експертного середовища були розроблені та зареєстровані у Верховній Раді проєкти Законів «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» (№2458 від 15.11.2019) та «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» (№3508 від 20.05.2020). На думку АМУ, ухвалення цих законопроєктів розблокує та спростить процес укладення договорів про надання комунальних послуг, вирішить проблему обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж, дасть можливість реструктуризувати заборгованість підприємств тепло- та водопостачання та списати нараховані на таку заборгованість санкції, дозволить вирішити проблему відшкодування заборгованості з різниці в тарифах.
Зважаючи на вищезазначене, Асоціація міст України звернулася до Голови Верховної Ради України (переглянути) та Прем’єр-міністра України (переглянути) з проханням підтримати ухвалення законопроєктів №2458 та №3508. Також АМУ звернулася до Уряду з пропозицією вжити заходів щодо зняття Державною виконавчою службою арештів з рахунків підприємств теплопостачання, оскільки це забезпечить їх повноцінну підготовку до наступного опалювального сезону.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)