22 / Травень, 2020

Асоціація міст України звертає увагу Міністерства фінансів України на необхідність врегулювання питання щодо наповнення Державного реєстру прав власності на нерухоме майно. Міністерство фінансів України 22 травня 2020 року на офіційному сайті міністерства опублікувало новину про втрати місцевих бюджетів від неповної сплати податку на нерухоме майно. Зокрема в повідомлені Мінфіну зазначається «З метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів податку на нерухоме майно органи місцевого самоврядування повинні забезпечити повноцінну роботу щодо інформаційного наповнення Державного реєстру прав на нерухоме майно і перенесення архівної інформації про права власності на нерухоме майно з паперових носіїв до електронної бази. Це дасть змогу податковим органам отримати відповідну інформацію для нарахування відповідних зобов’язань».
Проте, у запропонований Мінфіном спосіб, вирішити питання відсутності повної бази об’єктів оподаткування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і, як наслідок, щорічних втрат місцевих бюджетів від недонадходження податку на нерухоме житлове та нежитлове майно неможливо через об’єктивно існуючі причини.  
Асоціація міст України неодноразово звертала увагу центральних органів виконавчої влади, в т.ч. як Міністерства фінансів України, так і Міністерства юстиції України на проблему відсутності повної бази об’єктів оподаткування в Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно, зокрема: 
1. На платформі "Місцеві фінанси" сайту Асоціації міст України у вкладці "Проблеми та шляхи вирішення" розміщено перелік проблемних питань та запропоновані шляхи їх вирішення.
2. У листі АМУ до Міністерства фінансів України про проблемні питання органів місцевого самоврядування у сфері місцевих фінансів, зібрані під час підготовки до Дня Діалогу з владою, де запропонувано шляхи вирішення цих питань (завантажити).
3. У зверненні учасників Дня Діалогу з владою Голові Верховної Ради України А.Парубію, Президенту України В.Зеленському, Прем'єр-міністру України В.Гройсману (завантажити). 
4. У пропозиціях АМУ щодо Бюджетної декларації на 2021–2023 роки (завантажити). Асоціація запропонувала передбачити «надання органам місцевого самоврядування повноважень з формування та ведення муніципальних фіскальних реєстрів для забезпечення належного адміністрування місцевих податків та зборів і усунення та подальшого запобігання значних втрат місцеві бюджети зазнають від несплати податку на нерухоме житлове та нежитлове майно, плати за землю через відсутність повної бази об’єктів оподаткування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно». Однак таку пропозицію Мінфіном було відхилено посилаючись на невідповідість із нормами Податкового кодексу України (завантажити). 

Аналітичний центр АМУ

 

 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)