03 / Вересень, 2022
2 вересня 2022 року представники Асоціації міст України, делеговані Правлінням АМУ, заявили позицію Асоціації в бюджетних консультаціях, проведених Міністерством фінансів України.
Засідання відбулося під головуванням Першого заступника Міністра фінансів Дениса Улютіна, за участі заступника Міністра фінансів Романа Єрмоличева, директора Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Мінфіну Олександра Кореня.
Асоціацію міст України на консультаціях представляли Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Голова Комітету АМУ з питань бюджетної політики, Тернопільський міський голова Сергій Надал, Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич, Славутський міський голова Василь Сидор, Новокаховський міський голова Володимир Коваленко, Заступник Дніпровського міського голови Володимир Міллер, Заступник Виконавчого директора АМУ – директор аналітичного Центру АМУ Ярослав Рабошук.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан представив позицію Асоціації міст України до бюджетних законопроектів на 2023 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, схвалену Правлінням Асоціації міст України відповідним рішенням від 22 серпня 2022 року.
Зокрема, це:
► закріпити на постійній основі збільшення частки ПДФО, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування, із 64% у 2023 році до 80% у 2026 року (збільшення +5% щорічно);
► не допустити зменшення доходів ПДФО до місцевих бюджетів з грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям;
► призупинити вилучення реверсної дотації на період воєнного стану з огляду на суттєве зменшення доходів місцевих бюджетів в умовах воєнного стану;
►  передбачити компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок надання пільг щодо земельного податку та податку на нерухоме майно, встановлених Податковим кодексом України;
► передбачити кошти на забезпечення надання соціальних послуг в громадах внутрішньо переміщеним особам та особам, які потрапили у складні життєві обставини через агресію росії;
► списати заборгованість за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку у 2009–2014 роках;
► передбачити субвенцію бюджетам територіальних громад в обсязі щонайменше 24 млрд гривень на компенсацію: витрат на ремонти пошкоджених виробничих потужностей, втрат від зменшення кількості абонентів та/або обсягу наданих послуг, втрат від зниження рівня розрахунків, різниці в тарифах на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення, теплопостачання на альтернативних видах палива.
Виконавчий директор АМУ наголосив також, що при здійсненні горизонтального вирівнювання податкоспроможності бюджетів місцевого самоврядування не повинні враховуватись непостійні надходження до таких бюджетів (наприклад, у вигляді надходження від оподаткування виплачених дивідендів, що можуть спричиняти суттєву зміну податкоспроможності територіальної громади, і відповідно призводити до зменшення базової дотації або збільшення реверсної).
Голова Комітету АМУ з питань бюджетної політики, Тернопільський міський голова Сергій Надал озвучив та аргументував позицію Асоціації проти скасування зарахування до бюджетів місцевого самоврядування ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців. Він також звернув увагу на необхідність перерахунку обсягів реверсної дотації, скасування норми про звільнення від єдиного податку (крім територій де ведуться бойові дії чи тимчасово окупованих територій), скасування  пільги зі сплати земельного податку для платників єдиного податку, відновлення норми про застосування штрафних санкцій за несплату податків на територіях, де не ведуться бойові дії.
Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич наголосив на позиції АМУ проти відміни надходжень від ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців до місцевих бюджетів. Зауважив, що для бюджету Миколаївської міської територіальної громади обсяг втрат у разі скасування такого джерела доходів може скласти щонайменше 2 млрд грн, що паралізує видатки громади. Мер Миколаєва розповів про виклики та проблемні питання, які стоять перед громадою в умовах воєнного стану та відзначив необхідність підтримки громади центральними органами влади.
Славутський міський голова Василь Сидор підкреслив важливість врахування пропозицій Правління АМУ при підготовці проекту Державного бюджету на 2023 рік та взаємопов’язаних змін до бюджетного законодавства. Він також звернув увагу на необхідність підтримки територіальних громад з державного бюджету у питаннях адаптації внутрішньо переміщених осіб.
Новокаховський міський голова Володимир Коваленко актуалізував питання оплати праці освітянам в тимчасово окупованих територіях.
Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін зазначив, що Міністерство фінансів підтримує позицію Асоціації міст України в частині:
  • продовження зарахування до бюджетів місцевого самоврядування підвищеної до 64% частки ПДФО;
  • уточнення розрахунків обсягів базової та реверсної дотації між першим та другим читанням розгляду проекту Державного бюджету на 2023 рік з урахуванням внутрішньо переміщених осіб та станом фактичних надходжень ПДФО за 9 місяців;
  • детального розподілу освітньої субвенції між першим та другим читанням розгляду проекту Державного бюджету на 2023 рік з урахуванням актуальних показників контингенту учнів.
За іншими ініційованими АМУ питаннями дискусії будуть продовжуватися, в тому числі в залі Парламенту.
Всі Пропозиції Асоціації міст України до бюджетних законопроектів на 2023 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин - на нашому сайті за посиланням.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)