03 / Листопад, 2016

Відповідно до вимог чинного законодавства Кабінет Міністрів України щорічно повинен виділяти обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення на позачергове забезпечення жилою площею інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворих внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу (чорнобильці 1 категорії) відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Таке фінансування повинно здійснюватися з Державного бюджету України.

Щорічно у державному бюджеті мають передбачатись кошти на виконання програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На превеликий жаль кошти на реалізацію даного напряму соціального захисту громадян в останній раз виділялись державою лише у 2013 році (передбачено Законами України про державний бюджет на відповідний бюджетний період):

Рік Обсяг, млн. грн.
2011 9,0
2012 150,0
2013 157,5
2014 0
2015 0
2016 0

Так, згідно зі звітом Рахункової палати України за 2013 рік щодо аудиту ефективності використання бюджетних коштів (державного бюджету), виділених на забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено, що упродовж вказаного періоду житло отримали всього 511 сімей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або 1,4 відсотки від загальної кількості осіб, які перебували на квартирному обліку (35366 осіб).

З метою поліпшення соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та посилення захисту постраждалих внаслідок цієї катастрофи громадян Верховна Рада України постановою «Про вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та про заходи, пов’язані з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи» доручила Кабінету Міністрів України в установленому порядку у проекті Закону України про Державний бюджет України на 2016 рік передбачити відновлення фінансування бюджетної програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На даний час кошти на відновлення зазначеної програми у бюджеті на 2016 рік так і не було передбачено. Більш того, проектом закону «Про Державний бюджет України на 2017 рік» фінансування даної програми не передбачено взагалі. Тобто, вже достатньо тривалий час, держава не приділяє уваги та не вирішує питання забезпечення житлом громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи вищезазначене, Асоціація звернулась до Комітетів Верховної Ради України з питань бюджету та з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення з проханням передбачити у бюджеті на 2017 рік кошти на фінансування програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)