06 / Жовтень, 2016

Асоціацією міст України підготовані та надіслані зауваження до законопроектів , які є предметом розгляду Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

 

Асоціацією міст України підготовані та надіслані зауваження до законопроектів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з удосконалення містобудівної діяльності (щодо планування територій)» (реєстр. № 5126 від 15.09.2016) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (реєстр. №4720 від 25.05.2016) які перебувають на розгляді Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

Так проектом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з удосконалення містобудівної діяльності (щодо планування територій)» зокрема пропонується генеральні плани окремих населених пунктів та центру об’єднаної територіальної громади розробляти після затвердження плану об’єднаної територіальної громади. (зміни до ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»). Таким чином для об’єднаних територіальних громад ускладнюється процес планування територій додатковими умовами. В той час як для «звичайної» громади для розміщення об’єкта містобудування достатньо буде розробити генеральний план та детальний план територій, то для об’єднаної територіальної громади обов’язковою умовою буде ще і розроблена схема планування території.

Законопроект також пропонує змінити статтю 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» таким чином, щоб здійснення розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відбувалося відповідно до місцевих правил забудови, розроблених відповідно до типового порядку розміщення таких споруд, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування. АМУ вважає за недоцільне місцеві правила забудови розробляти відповідно до типового порядку розміщення тимчасових споруд.

Що стосується проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (реєстр. №4720 від 25.05.2016), то Асоціація міст України категорично заперечує проти покладення (відповідно до проекту) на місцеві бюджети всіх витрат по відведенню та оформленню у власність ОСББ земельних ділянок під багатоквартирними будинками. Вважаємо, що це буде необґрунтованою преференцією одній з категорій власників нерухомого майна (а саме ОСББ). Здійснення таких робіт за кошти місцевого бюджету фактично прирівняє ОСББ до категорії соціально незахищених категорій населення, яким певні пільги надаються за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином Асоціація міст України не заперечує проти забезпечення безкоштовного оформлення земельних ділянок у власність ОСББ, але виключно за рахунок Державного бюджету України.

Змінами до статті 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» законопроект пропонує безоплатну передачу до власності ОСББ приміщень державної та комунальної власності, які знаходяться в багатоквартирному будинку та не належать до господарських споруд.

Асоціація міст України категорично не погоджується з цим, оскільки такі приміщення є окремими об’єктами цивільно-правових відносин, захист права власності на які здійснюється законом на рівні з захистом прав інших власників. У приміщеннях житлового фонду це будуть зокрема службові квартири, квартири маневрового фонду, квартири, користувачі яких ще не реалізували право на приватизацію житла. Серед нежитлового фонду це будуть зокрема нежитлові приміщення, у яких розташовані органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Передача таких об’єктів у власність ОСББ порушить як конституційні права мешканців квартир, так і передбачений законом принцип захисту права власності.

При цьому законодавець у статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» уже визначив категорію об’єктів нерухомого майна, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою, які призначені для обслуговування будівлі та переходять у власність ОСББ безоплатно.

 

Таким чином, ретельно проаналізувавши вказані законопроекти, Асоціація міст України запропонувала Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства повернути їх розробникам на доопрацювання.

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)