03 / Жовтень, 2022
У прямому ефірі телеканалу «Еспресо» Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів, що повномасштабна війна поставила перед муніципалітетами багато складних викликів, але залишились і щорічні проблеми, які необхідно вирішувати перед початком опалювального сезону.
Цього року Уряд заздалегідь провів ряд рішень для унеможливлення підняття тарифів на опалення та гарячу воду, Парламентом прийнято закон, який встановив ціну на газ для виробництва тепла для населення 7,42 грн за кубометр газу, виділено частину коштів (14 з необхідних 38 млрд) на компенсацію різниці в тарифах. 
Однак, зазначив Виконавчий директор Асоціаціі міст України, наразі тривають дискусії щодо  ініційованого Мінекономіки проекту розпорядження Уряду, яким пропонується збільшити ціну за газ для виробництва тепла до 28,96 грн за кубометр. 
Це може вплинули на тарифоутворення в усіх областях України, адже піднімає ціну на газ в 4 рази запроваджує зменшення на 10% обсягів муніципалітетам.
Асоціація міст України звернулася до Прем'єр-міністра Дмитра Шмигаля та міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова з проханням не  допустити прийняття такого розпорядження, адже воно суперечить нормам чинного закону. 
Олександр Слобожан висловив сподівання, що Уряд не прийме такого рішення і цей проект Мінекономіки буде повернений  на доопрацювання або відхилений.
Олександр Слобожан розказав також про виклики, які вирішують зараз громади через військову агресію росіі.
Перший та найважливіший – це відновлення зруйнованих понад 400 об'єктів критичної інфраструктури по забезпеченню людей теплом, гарячою і холодною водою. Для відбудови ТЕЦ у Чернігові, Охтирці і Кременчуці вже виділено по 100 млн грн з резервного фонду Держбюджету. На реконструкцію ТЕЦ у Харкові з міського бюджету направлено 60 млн грн.  Є ще багато зруйнованих котелень, тепломереж, ТЕЦ, ТЕС, які відновлювлюються за рахунок місцевих бюджетів. 
АМУ звернулася до Уряду щодо виділення 70 млн грн з Держбюджету, адже необхідна допомога у відбудові решти зруйнованих об'єктів.
Другий виклик – підготовка тепломереж. За результатами спільного засідання АМУ та ДСНС, кожний муніципалітет отримав алгоритм дій на випадок надзвичайних ситуацій.  Місцева влада має закупити додаткове обладнання, визначити резервні лінії подачі тепла та електропостачання, визначити розміщення пунктів обігріву.
Третій виклик – відбудова зруйнованого житла, в яке почали повертатися мешканці. Приватні та комунальні будинки потребують ремонту та утеплення.  
Олександр Слобожан повідомив, що найскладніша ситуація напередодні опалювального сезону в Запорізькій, Херсонській, Миколаївській областях. Неможливо забезпечити підготовку до опалювального сезону на тимчасово окупованих територіях.
Він зазначив, що муніципалітети готуються зараз до всіх можливих сценаріїв, які можуть виникнути через обстріли агресора, напрацьовують алгоритми дій спільно з урядовцями.
 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)