16 / Липень, 2021

Верховна Рада України ухвалила 14 липня 2021 року Проєкт Закону «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» (№3508-д). За прийняття законопроєкту, який спрямований на подолання кризових явищ на ринку природного газу та в суміжних галузях, проголосувало 303 народних обранця.

Законопроєкт №3508-д, зареєстрований 4 червня 2021 року групою народних депутатів України – членів Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг,  був прийнятий у першому читанні 15 червня 2021 року, а 14 липня 2021 року - був підтриманий парламентарями у другому читанні.
Така оперативність у прийнятті Закону є прямим наслідком доручення Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова за результатами засідання Консультаційної ради з питань місцевого самоврядування 11 травня 2021 року, а також домовленостей, досягнутих на нараді під головуванням Президента України Володимира Зеленського та за участі Виконавчого директора АМУ Олександра Слобожана, яка відбулася 21 травня 2021 року.
 
Закон прийнято з метою вирішення найближчим часом головних проблем підприємств галузі теплоенергетики та водопостачання. Зокрема, його норми передбачають:
можливість погашення за рахунок коштів державного бюджету заборгованості з різниці в тарифах перед підприємствами ТКЕ та ВКГ, яка на сьогодні складає більше 30 млрд грн;
механізм реструктуризації заборгованості підприємств теплопостачання за природний газ перед НАК «Нафтогаз України», загальний обсяг якої складає близько 20 млрд грн;
включення до заборгованості, яка підлягає реструктуризації, заборгованості підприємств, щодо якої ухвалені судові рішення або укладено мирові угоди;
► списання накладених на підприємства штрафних санкції загальним обсягом 8 млрд грн, нарахованих на заборгованість по природному газу та електроенергії, у разі виконання ними умов договорів ресруктуризації.
 
Асоціація міст України брала активну участь у розробці та доопрацюванні законопроєкту 3508-д. Так, під час підготовки законопроєкту до другого читання завдяки наполяганню АМУ до нього було внесено ряд суттєвих правок:
  • місцеві бюджети не будуть джерелом компенсації заборгованості з різниці в тарифах;
  • до кредиторської заборгованості (яка підлягає реструктуризації) включено заборгованість, щодо стягнення якої ухвалені судові рішення або укладені мирові угоди.
Зазначимо, що ухвалення Закону є лише першим кроком до вирішення системної кризи галузей тепло- та водопостачання. Наступним важливим кроком, спрямованим на вирішення проблем, має стати реєстрація у Парламенті законопроєкту про внесення змін до Державного бюджету України на 2021 рік, якими буде передбачено виділення 30 млрд грн на погашення заборгованості з різниці в тарифах. АМУ переконана, що цей законопроєкт буде також підтриманий більшістю народних депутатів України. 
З метою реалізації Закону найближчим часом повинні бути розроблені та ухвалені підзаконні акти, верифікований загальний обсяг заборгованості з різниці в тарифах. 
 
 АМУ наголошує, що лише за таких умов громади та їх комунальні підприємства отримають можливість повноцінно підготуватися до нового опалювального сезону та своєчасно його почати.
Асоціація міст України вітає схвалення у другому читанні законопроєкту 3508-д як такого, що сприятиме виходу із кризи підприємств ТКЕ, та висловлює щиру подяку Голові Верховної Ради України Дмитру Разумкову, керівникам і членам депутатських фракцій Політичної партії "СЛУГА НАРОДУ", Політичної партії "ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ", політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та депутатських груп "Партія "За майбутнє" і "ДОВІРА", а також позафракційним народним депутатам України за підтримку інтересів громад.
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)