03 / Листопад, 2016

2 листопада 2016 року Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування рекомендував Верховній Раді України прийняти у другому читанні та в цілому проект Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (№2489 від 30.03.2015).

Законопроект було прийнято в першому читанні 23.04.2015р. Цього року розгляд законопроекту було відновлено у лютому після прийняття нового Закону України «Про державну службу».

Асоціація міст України доклала максимальних зусиль до забезпечення  врахування інтересів місцевого самоврядування та його автономного по відношенню до держави статусу при доопрацюванні законопроекту до другого читання. Через народних депутатів-членів МДО «За розвиток місцевого самоврядування»  були подані пропозиції до проекту Закону. Експерти АМУ  працювали у відповідній робочій групі Комітету і взяли активну участь у шести її засіданнях. За участі представників Асоціації розглядалися подані поправки і вироблялась остаточна узгоджена редакція проекту Закону. Позиція АМУ була представлена на двох засіданнях підкомітету та на чотирьох засіданнях Комітету. Представник АМУ брав участь у технічному доопрацюванні проекту Закону.

Питання прийняття закону про службу в органах місцевого самоврядування розглядалося Правлінням АМУ 27.05.2016 та обговорювалося на ХІІ Українському муніципальному форумі (23 червня 2016 р., м.Одеса).

Варто заначити, що робота над проектом Закону була ускладнена наявністю протилежних думок і необхідністю знаходження компромісу з багатьох аспектів. Зокрема дискусійними питаннями були:

-         збереження правового регулювання для виборних посадових осіб;

-         обсяг повноваження сільських, селищних, міських голів з вирішення кадрових питань;

-         процедура проведення конкурсу на посади службовців з огляду на особливості місцевого самоврядування;

-         здійснення державного нагляду Нацдержслужбою;

-         співвідношення з Законом України «Про державну службу» та повноваження з видання підзаконних актів Урядом та Нацдержслужбою тощо.

Результатом проведеної роботи під час доопрацювання до другого читання став законопроект, прийняття якого буде важливим кроком на шляху підтримки та прискорення децентралізації і реформи місцевого самоврядування в Україні. Проект Закону сприятиме посиленню привабливості служби в органах місцевого самоврядування та підвищенню професіоналізму службовців. Зокрема, документом передбачено:

  • поширення дії Закону як на осіб, які призначаються за конкурсом, так і на осіб, які обираються на посади);
  • регулювання всіх основних питань і не містить відсилань на Закон України «Про державну службу»;
  • підзаконні нормативно правові акти повинні видаватися відповідними радами;
  • державні органи не можуть здійснювати вирішальний вплив на діяльність органів місцевого самоврядування, визначати законність дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування може лише суд;
  • перехід значної частини кадрових повноважень від міського голови до керуючого справами виконавчого комітету, який призначається за конкурсом (крім колективів до 20 службовців);
  • посадові оклади працівників органів місцевого самоврядування повинні встановлюватися на підставі рішення відповідної ради; законом визначаються лише мінімальні гарантії справедливої оплати праці (відносно мінімальної заробітної плати) та співвідношення між категоріями посад.

АМУ дякує народним депутатам за врахування позиції органів місцевого самоврядування при доопрацюванні та розгляді редакції проекту Закону, а також за її схвалення на засіданні Комітету.

Асоціація міст України підтримує законопроект №2489 і висловлює  сподівання на його прийняття Верховною Радою України вже в цьому році.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)