17 / Грудень, 2020
15 грудня Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому як закон проєкт Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" №4000 від 14.09.2020. Статтею 19 установлено, що у 2021 році реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На сьогодні Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2021 році не прийнято.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» встановлено, що з 1 квітня 2020 року реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюється відповідно до цього Закону для всіх видів медичної допомоги. А постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 року №65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році» затверджено Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році.
У результаті проведення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади відбуваються зміни адміністративно-територіального устрою. Кабінет Міністрів України визначив адміністративні центри та затвердив території територіальних громад усіх областей. Парламент прийняв постанову Верховної Ради України від 17 липня 2020 року №807 «Про утворення та ліквідацію районів». Таким чином уже сформовано новий адміністративно-територіальний устрій з 1469 територіальних громад та 136 районів. Такі зміни територіального устрою потребують реструктуризації мережі медичних закладів, передачі майна між органами місцевого самоврядування тощо. Зокрема, розпочинається передача з районного рівня медичних закладів, що надають первинну та вторинну медичну допомогу, на рівень сільських, селищних, міських територіальних громад. Тобто розпочато процес передачі будівель медичних закладів та медичних закладів між органами місцевого самоврядування. На цьому етапі є важливим збереження безперервності надання медичних послуг населенню, укладених декларацій між пацієнтами та лікарями і фінансування закладів охорони здоров’я з 1 січня 2021 року.
Асоціація міст України наголошує, неприйняття Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2021 році призведе до припинення оплати за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Внаслідок цього медичні заклади не зможуть надати доступну медичну допомогу громадянам. Окрім цього, така ситуація ставить фінансування медицини територіальної громади в залежність від спроможності місцевих бюджетів.
Асоціація міст звернулася до Прем'єр-міністра України з проханням дати доручення Міністерству охорони здоров’я прискорити розробку та подання до Уряду Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2021 році задля його прийняття у строк до 31 грудня 2020 року. 
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)