21 / Вересень, 2022
 
Про проєкт Держбюджету-2023 розповів Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан в прямому ефірі телеканалу «Рада».
Він зазначив, що в процесі обговорення проєкту ряд його положень викликали значні дискусії в сфері місцевого самоврядування.
Перше питання – відсоток ПДФО, який буде зараховуватися до місцевих бюджетів. 
Схвалений Урядом проєкт передбачає  64%. Це позитивна тенденція, адже таким чином продовжено на наступний рік ініційоване Асоціацією міст України в минулому році збільшення частки податку, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування. Тоді, при підписанні Меморандуму для сталого проходження опалювального сезону, збільшення було запропоновано для підтримки комунальних підприємств, щоб вони могли не підвищувати тарифи для населення.
Друга дискусійна норма – продовження зарахування до місцевих бюджетів надходжень від ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців. 
В багатьох муніципалітетах розміщені військові частини і цей ресурс критично важливий для них під час воєнного стану, особливо у прифронтових зонах. Наступного року кошти з цього податку будуть залишатися в місцевих бюджетах.
Третя позиція – це формування так званого фонду відновлення. У Держбюджеті-2023 передбачено 26,4 млрд грн на відбудову населених пунктів, які постраждали внаслідок війни. Окрім того, позитивним рішенням є збільшення резервного фонду до 22,5 млрд грн. Це дуже важливе рішення, адже наразі в країні зруйновано понад 400 об'єктів критичної інфраструктури, які забезпечують життєвонеобхідне постачання. Кошти з резервного фонду надаватимуться муніципалітетам на відбудову. Вже профінансоване відновлення ТЕЦ у Чернігові, Охтирці, Кременчуці, планується виділення коштів для Харківської ТЕЦ. Завдяки співпраці Асоціації міст України з ДСНС, всі муніципалітети отримали інформацію про алгоритм дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, порядок отримання допомоги для забезпечення громадян світлом, водою та теплом.
Виконавчий директор АМУ звернув увагу, що у Держбюджеті-2023 передбачено 5,5 млрд грн на реалізацію програм Міністерства у справах ветеранів України. Ці кошти у формі субвенції будуть спрямовуватися до місцевих бюджетів для вирішення медичних, соціальних і житлових проблем військових, ветеранів, учасників бойових дій.
Олександр Слобожан зазначив, що для врахування потреб внутрішньо переміщених осіб, яких в Україні дуже багато через війну, будуть уточнюватися показники базової та реверсної дотації та обсяги освітньої субвенції.
На своєму рівні, більшість муніципалітетів  також планують передбачити  резервні фонди на випадок надзвичайних ситуацій. Урядом прийнято низку постанов, які дозволяють спрощено оперувати цими коштами для критичної інфраструктури. 
Вже зараз і на центральному рівні через резервний фонд Держбюджету, і на муніципальному рівні з місцевих бюджетів формуються запаси необхідного обладнання, яке має допомагати при вирішенні надзвичайних ситуацій взимку. 
Загалом підготовка до опалювального сезону йде за кількома напрямками одночасно, плановим і на випадок внештатних ситуацій, пов’язаних з військовими діями.
«Звісно, об'єктивна економічна ситуація буде впливати на місцеві бюджети. Але збільшення частки зарахування ПДФО і збереження податку на доходи з грошового забезпечення військовослужбовців в місцевих бюджетах компенсуватимуть дефіцити  муніципалітетів через недоотримання інших місцевих податків (на землю, нерухомість) та зниження економічної активності бізнесу. Громади готуються до серйозних викликів і проєкт Держбюджету-2023, поданий Кабінетом Міністрів України, вселяє оптимізм щодо їх подолання та виконання бюджетів на місцевому рівні», – підсумував Олександр Слобожан.
 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)