06 / Грудень, 2018
29-30 листопада в Житомирі в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)» відбулося засідання Секції АМУ з питань житлово-комунального господарства. У заході взяли участь 30 представників органів місцевого самоврядування з 10 регіонів України, а також представник Мінрегіону та керівники комунальних підприємств Житомира. 
Учасники Секції: заступники міських голів, керівники профільних управлінь, представники органів місцевого самоврядування та Житомирського РВ АМУ. Модерував роботу заходу аналітик АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник.
Засідання відкрили заступник Житомирського міського голови Сергій Кондратюк та Голова Секції АМУ з питань ЖКГ, заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко.
Робочу частину заходу відкрила Директор Департаменту економіки систем життєзабезпечення Мінрегіону Наталія Хоцянівська з презентацією «Економіка та тарифна політика в умовах законодавчих змін» (завантажити презентацію), в якій проаналізовано економіко-фінансовий стан підприємств галузей теплопостачання, водопостачання та водовідведення. Окрім того, вона проінформувала про стан підготовки нормативно-правової бази до Законів України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». 
Аналітик Аналітичного центру Асоціації міст України Олег Гарник виступив на тему «Проблемні питання сфери ЖКГ, перспективи та виклики» та розповів про динаміку розв’язання системних проблем галузі й співпрацю різних гілок влади у реформуванні житлово-комунального господарства. Він поінформував учасників про прогнози діяльності держави у сфері ЖКГ на наступний рік, а також про підтримку Асоціацією міст України реформування сфери та створення фінансових механізмів його забезпечення.
Голова Секції, заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко звернув увагу на практичні проблеми сфери теплопостачання, які постають перед органами місцевого самоврядування перед початком та під час проходження опалювального сезону. Окремо він зупинився на особливостях здійснення теплопостачання в містах, де є державні ТЕЦ. Такі електростанції є неефективними, адже не можуть розрахуватися за спожитий природний газ, через що виникають проблеми з початком опалювального сезону та необхідність їх вирішення в «ручному режимі». Єдиним шляхом вирішення цієї проблеми О.Катриченко бачить передачу майна державних ТЕЦ у власність територіальних громад, але не як цілісного майнового комплексу, а - інженерних мереж та об’єктів генерації тепла.
 
  
Начальник житлово-експлуатаційного відділу УЖКГ департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради Петро Вербівський зосередив увагу учасників Секції на проблемних питаннях оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку теплової енергії. Досвід встановлення цих вузлів виявив недоліки, які можна усунути, запровадивши обов’язкову видачу технічних умов на встановлення вузлів розподільного обліку у будівлях.
Директор КП «Житомирводоканал» Андрій Нікітін ознайомив учасників з презентацією «Модернізація КП «Житомирводоканал» (завантажити презентацію). Заступник директора КП «Житомиртеплокомуненерго» Петро Сергійчук провів презентацію «Як залучити інвестиції в оновлення теплопостачальних підприємств. Досвід КП «Житомиртеплокомуненерго» (завантажити презентацію). Таким чином виступаючі на власному досвіді показали, як за посильної фінансової участі міста та залучення іноземного капіталу можна забезпечити поступове оновлення підприємств-надавачів комунальних послуг, досягаючи при цьому ефективної та значної економії енергоресурсів.
Учасники Секції обговорили нормативно-правові акти та їх проекти, які мають суттєвий вплив на діяльність органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств. Окрім того, предметом обговорення були також найбільш актуальні проблеми сфери ЖКГ, серед яких:
  • наслідки введення в дію Закону України «Про ринок електричної енергії», проблеми з укладенням договорів на постачання природного газу;
  • можливість добового балансування природного газу підприємствами теплопостачання;
  • зростання заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги;
  • оснащення будівель вузлами комерційного обліку та встановлення органами місцевого самоврядування внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку;
  • можливість дотримання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» після введення його в дію 01.05.2019р.
Під час другого дня роботи Секції АМУ з питань житлово-комунального господарства її учасники вивчали практичний досвід роботи КП «Житомирводоканал» та КП «Житомиртеплокомуненерго». Під час візиту на виробничі об’кти КП «Житомирводоканал» представники органів місцевого самоврядування оглянули встановлені нещодавно частотні перетворювачі, та енергоефективні насоси, які дають можливість економити до 30% електроенергії. Також вони ознайомилися з нещодавно введенною в експлуатацію гіпохлоритною станцією, яка дозволяє уникнути проблем у разі зупинки виробництва рідкого хлору. Окрім того, учасники секції відвідали і інші об’єкти підприємства, на яких постійно відбувається оновлення виробничих потужностей.
 
  
Після цього, заступник директора КП «Житомиртеплокомуненерго» Петро Сергійчук продемонстрував досягнення свого підприємства, зокрема: нещодавно модернізовану котельню, яка окрім теплової ввиробляє й електричну енергію, типові індивідуальні теплові пункти, які підприємством масово встановлюються в багатоквартирних будинках міста, оновлену частину повітряної мережі теплопостачання, яка була реконструйована в місцях зі складним рельєфом та частковою забудовою (окремі ділянки мережі розташовані на висоті близько 10 метрів).
 
За результатами засідання Секції учасники підготували Звернення з пропозиціями щодо вирішення проблемних питань житлово-комунального господарства (завантажити), яке буде направлене до центральних органів виконавчої влади.
 

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)