Семінар «Практична реалізація змін у системі управління публічними інвестиціями на місцевому рівні», організований Міністерством фінансів України, Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи та Асоціацією міст України, відбувся 11 липня 2025 року.
Про нову модель управління публічними інвестиціями на місцевому рівні керівникам місцевих фінансових органів, відповідальних за реалізацію політики економічного та соціального розвитку, інвестиційної діяльності та державно-приватного партнерства органів, розповіли:
Денис Улютін, Перший заступник Міністра фінансів України,
Світлана Грищенко, Керівниця проєкту «Підсилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України», Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи,
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України,
Олександр Корень, Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Міністерства фінансів України,
Аліна Черномаз, Радниця Першого заступника Міністра фінансів України.
Денис Улютін відзначив важливість інтеграції нової системи управління публічними інвестиціями, запровадженої змінами до Бюджетного кодексу України, із бюджетним та стратегічним плануванням на місцевому рівні та зазначив, що в умовах воєнного стану відбувається безпрецедентне навантаження на публічні фінанси і власних ресурсів України недостатньо для покриття усіх видаткових потреб.
«За щорічною оцінкою RDNA-4, проведеною Світовим банком, вартість відбудови та відновлення України становить 524 млрд доларів США, значна частина потреби припадає на рівень територіальних громад. Нова система управління публічними фінансами із одночасним застосуванням середньострокового бюджетного планування забезпечить залучення та ефективне використання власних коштів та коштів міжнародних партнерів», - зазначив Денис Улютін.
Перший заступник Міністра фінансів України також розповів, що у схваленій Урядом Бюджетній декларації на 2026–2028 роки на фінансування публічних інвестиційних проєктів територіальних громад за власними повноваженнями місцевого самоврядування передбачено ДФРР в обсязі 30 млрд гривень щорічно.
Світлана Грищенко зазначила, що семінар з публічних інвестицій спрямований на підвищення інституційної спроможності, підсилення можливостей, знань, практичних навичок, які стосуються системи фінансового менеджменту, що є ключем до належного використання публічних фінансів, реалізації політик для забезпечення добробуту громадян.
Керівниця Проєкту «Підсилення багаторівневого врядування та місцевої демократії для підтримки відновлення України» відзначила, що система управління публічними інвестиціями стосується і принципів доброго врядування, зокрема принципів відкритості та підзвітності, прозорості у доступі, розподілі та використанні фінансових ресурсів, які є у розпорядженні органів місцевого самоврядування, особливо у контексті відновлення та відбудови України.
Олександр Слобожан розповів, що реалізувати зміни до Бюджетного кодексу України в частині управління публічними фінансами муніципалітетам допоможуть впровадити представлені у підготовленому Асоціацією міст України Календарі планування публічних інвестицій на місцевому рівні.
Виконавчий директор Асоціації міст України підкреслив зацікавленість органів місцевого самоврядування у належній практичній реалізації змін у системі управління публічними інвестиціями на місцевому рівні та зазначив про заздалегідь сформований перелік питань і пропозицій щодо подальшого удосконалення норм бюджетного законодавства для обговорення на семінарі.
Олександр Корень детально розповів про взаємозв’язок середньострокового бюджетного планування, стратегій розвитку громад та складових системи управління публічними фінансами, а також розкрив зміни публічних інвестицій та їх відмінність від неінвестиційних капітальних видатків місцевих бюджетів.
Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Міністерства фінансів України зазначив про підзаконні нормативно-правові акти та інструктивні листи, які підготовлені Міністерством фінансів України для органів місцевого самоврядування щодо імплементації норм Бюджетного кодексу України з управління публічними інвестиціями, та проінформував про відповідний алгоритм дій учасників бюджетного процесу.
Аліна Черномаз розповіла про структурні зв’язки стратегічного, бюджетного та інвестиційного планування в контексті оновленої системи управління публічними інвестиціями на державному, регіональному та місцевому рівнях.
Радниця Першого заступника Міністра фінансів України на прикладах пояснила типові характеристики та критерії того, що вважається проєктом публічних інвестицій, а що неінвестиційними капітальними видатками місцевих бюджетів, зазначила про зміст проєктів та програм публічних інвестицій, єдиного інвестиційного портфелю та плану середньострокових публічних інвестицій, а також надала інформацію про діяльність органів у сфері публічних інвестицій та визначення джерел фінансування публічних інвестицій територіальних громад.
Під час семінару учасники:
- ознайомились із основними засадами системи управління публічними інвестиціями та відповідною нормативно-правовою базою;
- визначили практичні кроки інтеграції нової моделі управління публічними інвестиціями до середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні, потенційні ризики і виклики у цьому процесі;
- обговорили проблемні питання управління публічними інвестиціями та напрацювали шляхи їх вирішення;
- отримали навички, необхідні для забезпечення прозорості та підзвітності органів влади, зростання довіри мешканців громади до органів місцевого самоврядування та ефективності прийняття рішень для розвитку спроможних громад.
Семінар є частиною серії навчальних заходів, які організатори проводять для допомоги органам місцевого самоврядування у реалізації нової моделі управління публічними інвестиціями на місцевому рівні.