06 / Грудень, 2018

5 грудня Кабінет Міністрів України прийняв рішення про затвердження Державної стратегії реалізації державної політики забезпечення населення лікарськими засобами на період  до 2025 року, яка передбачає  запровадження комплексного підходу поліпшення доступу українців до якісних, ефективних та безпечних ліків на наступні 6 років, стимулюваня інноваційних розробок та дослідження у галузі фармацевтики та раціональний відбір препаратів до Національного переліку основних лікарських засобів та пакету медичних гарантій. Крім Стратегії Уряд ухвалив План заходів з реалізації Державної стратегії.

Доступність пацієнтів до якісних і безпечних ліків є надзвичайно важливою складовою успішного лікування, запобігання виникненню ускладнень та передчасної смертності. Часто сім’ї зазнають значних фінансових втрат на лікування.  Найближчі 6 років  впроваджуватиметься Стратегія та механізми, що дозволять забезпечити якість ліків,  можливості субсидування дороговартісного лікування та створять передумови для зниження цін на ліки. Державна стратегія розроблена на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, а завдання стратегії відповідають Цілям сталого розвитку на 2016—2030 роки, затвердженим на 70-й сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй. 

Основні завдання стратегії:

 • забезпечити якісний та раціональний відбір лікарських засобів до Національного переліку основних лікарських засобів та пакету медичних гарантій;  
 • розвинути програму “Доступні ліки”;
 • удосконалити систему державного регулювання цін на лікарські засоби;
 • започаткувати роботу агенції з оцінки медичних технологій;
 • удосконалити систему постачання препаратів;
 • покращити рівень доступу населення до інновацій в сфері охорони здоров’я;
 • оптимізувати процес публічних закупівель лікарських засобів, їх розподілу та постачання з урахуванням фактичних потреб, а також вдосконалити розрахунок потреб медзакладів у ліках через систему постійного моніторингу.

Стратегія передбачає, що офіційна інформація про ефективність та безпеку лікарських засобів буде максимально доступною. Окремо стратегія приділяє увагу і фізичному доступу пацієнтів до ліків: приміщення аптечних закладів мають бути оснащені необхідними пандусами для людей з інвалідністю та маломобільних людей.

Реалізація стратегії передбачається протягом 2018-2025 років і дозволить:  

 • знизити витрати людей на ліки та підвищити рівень забезпечення лікарськими засобами державою;
 • забезпечити раціональне застосування лікарських засобів відповідно до клінічних потреб пацієнтів;
 • розробити ефективний механізм розподілу коштів державного та місцевих бюджетів на забезпечення населення лікарськими засобами;
 • розширити доступ населення до суспільно-важливої інформації про лікарські засоби тощо.

Стратегія передбачає гармонізацію законодавства України із законодавством ЄС, що дозволить забезпечити безпеку застосування лікарських засобів. Завантажити Стратегію.

Аналітичний центр АМУ

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)