04 / Травень, 2022
Уряд затвердив механізм розподілу між бюджетами місцевого самоврядування акцизний податок з роздрібного продажу тютюнових виробів. 
Відповідне рішення прийнято на виконання Закону України від 30.11.2021 №1914-IX, яким змінюється механізм справляння акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів. Зазначеним законом передбачається перенесення на виробників та імпортерів тютюнових виробів обов’язку сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів. Сьогодні такий обов’язок покладено на суб’єки роздрібної торгівлі. 
Саме для забезпечення розподілу податку, який сплачуватимуть виробники та імпортери, постановою Уряду запроваджується механізм зарахування акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів до бюджетів місцевого самоврядування.
Зокрема, зазначеною постановою передбачається, що:
► ДПС щомісячно розраховуватиме частки для зарахування до відповідного бюджету місцевого самоврядування акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів на основі даних реєстраторів розрахункових операцій, в тому числі програмних, як співвідношення вартості операцій з роздрібної торгівлі тютюновими виробами на відповідній території за останній звітний місяць до загального обсягу вартості таких операцій в цілому по Україні за останній звітний місяць.
► Казначейство, у свою чергу, зараховуватиме в автоматичному режимі суми податку до відповідних бюджетів місцевого самоврядування пропорційно до часток, визначених ДПС.
Нагадаємо, за зверненням АМУ Міністерство фінансів України здійснило моделювання впливу зміни механізму на обсяги надходжень до бюджетів місцевого самоврядування від акцизу на тютюн (в розрізі бюджетів місцевого самоврядування). За розрахунками Мінфіну, на прикладі показників за І квартал 2021 року, такий механізм дозволить збільшити надходження роздрібного акцизу на тютюн до бюджетів місцевого самоврядування в 1,6 рази.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)