01 / Жовтень, 2020
1 жовтня 2020 року на засіданні Урядового комітету з питань цифрової трансформації, розвитку громад і територій, освіти, науки та інновацій, охорони здоров’я, економічної, фінансової і правової політики, правоохоронної діяльності, паливно-енергетичного комплексу та інфраструктури розглядався проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності підприємств у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення», розроблений Мінрегіоном.
Позицію Асоціації міст України на засіданні Урядового комітету представляв заступник виконавчого директора АМУ, директор Аналітичного центру Ярослав Рабошук.
Законопроєкт, зокрема, передбачає передачу органам місцевого самоврядування повноважень із встановлення тарифів на комунальні послуги всім підприємствам ТКЕ  (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на АЕС, ТЕЦ, ТЕС та когенераційних установках) та ВКГ.
Слід зазначити, що Асоціація міст України давно і наполегливо відстоює необхідність повернення до компетенції органів місцевого самоврядування повноважень з встановлення тарифів на теплову енергію (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на АЕС, ТЕЦ, ТЕС та когенераційних установках), а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення всім суб’єктам у цих галузях. Питання повернення повноважень з встановлення тарифів на послуги тепло- та водопостачання до компетенції місцевого самоврядування неодноразово виносилися на Загальні Збори АМУ та засідання Правління АМУ. 
Урядовий комітет підтримав  проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності підприємств у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення».
Довідково. До 2017 року близько 97% ринку комунальних послуг регулювалося НКРЕКП. 22 березня 2017 року НКРЕКП схвалила постанови №307 та №308, згідно яких повноваження з встановлення тарифів більше 90% надавачам послуг тепло- та водопостачання було передано до органів місцевого самоврядування. При цьому найбільші надавачі послуг (які сумарно надають близько 50% послуг та за рахунок внесків яких значною мірою і фінансується діяльність НКРЕКП) залишені у сфері управління регулятора. Наразі НКРЕКП встановлює тарифи лише 27 підприємствам ТКЕ та 53 підприємствам ВКГ. Органи місцевого самоврядування ж встановлюють тарифи 1421 підприємствам ТКЕ та 2495 підприємствам ВКГ.

Нагадаємо, завдяки активній позиції Асоціації міст України, до повноважень органів місцевого самоврядування вже було повернуто встановлення тарифів на послуги поводження з відходами. Тому зараз АМУ активно підтримує законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності підприємств у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення», яким до повноважень місцевого самоврядування буде повернуто встановлення тарифів для всіх підприємств ТКЕ та ВКГ.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)