19 / Червень, 2023

16 червня 2023 року у місті Миргород відбулися чергові Загальні збори Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України.

 

У роботі Зборів, крім представників місцевого самоврядування, взяли участь:

Дмитро Лунін, начальник Полтавської обласної військової адміністрації,

Олександр Лемешко, перший заступник голови Полтавської обласної ради,

Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою України та місцевого самоврядування Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,

Олексій Устенко, народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики,

Аліна Загоруйко, народний депутат України, заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування,

Дмитро Чорний, народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування

Оксана Продан, радниця голови Асоціації міст України Віталія Кличка,

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України,

 

У Порядку денному Зборів розглянули питання  взаємодії органів державної влади на регіональному рівні з органами місцевого самоврядування, шляхи законодавчого врегулювання існуючих проблем місцевого самоврядування, адміністрування і встановлення місцевих податків, організації повоєнних виборів, облаштування укриттів в громадах і стан фінансування з державного бюджету, створення умов для забезпечення фінансової спроможності громад, затвердили звіт Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України.

Захід розпочався з хвилини мовчання за всіма загиблими внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну.

 

Сергій Соломаха, голова Полтавського Регіонального відділення Асоціації міст України, Миргородський міський голова зазначив, що за звітний період Полтавське регіональне відділення поповнилося вісьмома новими членами (Чутівська і Новооржицька селищні ради та Михайлівська, Великобудищанська Коломацька, Новоселівська, Петрівськороменська, Білоцерківська сільські ради) та представив керівників громад.

Дмитро Лунін, зазначив, що всі громади Полтавській області об’єднались у допомозі прифронтовим областям, ЗСУ, внутрішньо-переміщеним особам. Наявні 4,6 млрд грн на рахунках громад та обласної ради, що є найбільшою сумою останні 4 роки, слід спрямувати за потребою, і ознайомив присутніх з проєктами, що реалізуються в громадах Полтавщини.

Олександр Лемешко розповів про проєкти, які вирішуються на рівні обласноі ради з громадами для вирішення спільних проблем.

Оксана Продан ознайомила присутніх з ухваленою 15 червня 2023 року Резолюцією Європейського Парламенту, в якій задекларовано повну підтримку України: вступу до ЄС, до НАТО, відновлення та відбудову України у майбутньому та зазначено про необхідність продовження реформи децентралізації, роботу з Асоціацією міст України та Європейським альянсом міст і регіонів для відновлення України.

Олександр Слобожан детально зупинився на звіті про роботу Асоціації міст України за 2022 рік, розповів про зроблене вже у 2023 році та питання, якими займається Асоціація міст України сьогодні. Він також наголосив, що пільгове перевезення пасажирів місцеве самоврядування компенсувати не повинне завдяки рішенню Верховного Суду, на шляху до якого Асоціація міст України активно допомагала громадам для спільної перемоги.

Також О.Слобожан наголосив на важливості зміни системи горизонтального вирівнювання:

«У нас повномасштабна війна, і бюджетна система вже не буде такою, як була. В усіх розвинутих демократичних країнах застосовується принцип вертикального вирівнювання. Крім того в нас є частина територій, які після деокупації де-факто не зможуть відновити свій місцевий економічний розвиток. Не стане легше, якщо з Миргорода, Полтави, Кременчука, Горішніх Плавнів заберуть все і віддадуть комусь іншому».

Виконавчий директор розповів і про налагодження побратимських зв’язків українських громад з іноземними, що Асоціація міст України допомагала вже 128 громадам. Він акцентував також на діяльності Асоціації міст України з організаціями світу #FreeOurPeople щодо звільнення голів громад, які перебувають у полоні рф:  

«Звільнено 30 сільських, селищних, міських голів з полону російської федерації. Голопристанський міський голова Олександр Бабич, який знаходиться в російському полоні, був відзначений спеціальною відзнакою Європейського Комітету Регіонів. І Асоціація міст продовжує все робити для звільнення представників місцевого самоврядування».

Віталій Безгін зазначив про необхідність зміни формули бюджетного вирівнювання, розповів про законопроєкти, які готуються в очолюваному ним підкомітеті. Він наголосив:

«Полтавська область є унікальною та водночас взірцевою в питанні сталості громад навіть в період воєнного стану: лише 25% громад є дотаційними, що є фантастично позитивним показником не лише для України, а й для країн ЄС».

Народний депутат також сподівається на підписання Президентом  ухваленого законопроєкту № 6504 про службу в органах місцевого самоврядування, який покликаний професіоналізувати функціонування громад та став вдалим компромісом.

Олексій Устенко розповів про зміни до податкового законодавства щодо підвищення ефективності справляння місцевих податків та зборів, справедливого зарахування ПДФО до місцевих бюджетів.

Аліна Загоруйко проінформувала про ситуацію щодо можливих варіантів змін до виборчого законодавства, накреслила проблеми та можливі шляхи їх вирішення.

Дмитро Чорний розповів про важливість післявоєнного відновлення та будівництво доріг.

Після виступів спікерів представники органів місцевого самоврядування змогли поставити свої запитання.

Олена Сидоренко, член  правління Асоціації міст України, Оржицький селищний голова, розказала про використання коштів субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах освіти, про необхідність фінансування ремонтних робіт та відповідальність за укриття для мешканців громади.

Микола Різник, Опішнянський селищний голова, розповів про досвід і можливості підвищення фінансової спроможності територіальної громади та створення умов для ефективного використання ОМС своїх повноважень.

Сергій Соломаха прозвітував про роботу Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України.

 

Загальні збори Полтавського РВ Асоціації міст України затвердили Звіт за минулий рік та План роботи Полтавського РВ АМУ на 2023 рік, обговорили нагальні проблеми місцевого самоврядування області й України та визначили шляхи їх вирішення, а також перспективи розвиту громад.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)