01 / Березень, 2023

28 лютого 2023 року проведено Діалоговий захід  з питань охорони здоров’я, організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

У заході взяли участь понад 100 представників сільських, селищних, міських територіальних громад, Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак, представники Міністерства соціальної політики України та представники громадських організацій сфери охорони здоров’я, керівники закладів охорони здоров’я.

Під час онлайн-заходу учасники обговорили:

- проблемні питання та актуальні потреби муніципалітетів щодо організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я;

- методичні рекомендації щодо співробітництва територіальних громад у рамках організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я.

Наталія Гусак, Голова Національної служби здоров’я України, у своєму виступі звернула увагу на особливості контрактування та оплат Національною службою здоров’я України закладів охорони здоров’я  у 2023 році, зупинилася на питаннях:

- моделі фінансування та загальному обсязі видатків у 2023 році;

- надання медичної допомоги населенню, яке знаходиться на території, де ведуться бойові дії;

- збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на тимчасово окупованій території;

- тарифи та суми,  укладених договорів щодо медичної допомоги при гострому мозковому інсульті, при гострому  інфаркті міокарда, новонародженим у складних неонатальних випадках, хіміотерапевтичному та радіологічному лікуванню;

- незмінності капітаційної ставки з надання первинної медичної допомоги у 2023 році, яка хоч і переглядалася у попередні роки, але  є заниженим тарифом;

- використання  такого інструменту, як «Аналітичний звіт щодо стану реалізації Програми медичних гарантій -  2022», який дає можливість порівнювати лікарні в області між собою та отримувати інформацію в межах країни.

Голова НСЗУ підтвердила необхідність розвитку спроможної мережі закладів охорони здоров’я та готовність надавати методичний супровід у процесах співробітництва громад, коли громади мають наміри утворити спільний комунальний заклад охорони здоров’я.

Володимир Зражевський, Межівський селищний голова, у своєму виступі озвучив можливі ризики процесу утворення органами місцевого самоврядування спільного закладу охорони здоров’я.  У рамках цього процесу гостро постають питання термінів перехідного періоду утворення спільного закладу, перелік необхідних заходів, пов’язаних із взаємовідносинами з НСЗУ, алгоритм отримання або подовження терміну ліцензій лікарень, які об’єднуються. Голова наголосив на необхідності розробки покрокового алгоритму дій для застосування у роботі. Використання закону «Про співробітництво громад» - шанс для ОМС  надавати доступні медичні послуги в межах катастрофічного дефіциту державного фінансування сфери охорони здоров’я. ОМС змушені покривати витрати делегованих повноважень коштами місцевих бюджетів, проявляючи високій рівень відповідальності перед мешканцями селища. Голова сподівається отримати відповідну підтримку та відповіді від НСЗУ. 

Вікторія Івчук, директор комунального підприємства «КНП Ставищенської сільської ради», голова Асоціації сімейних лікарів Житомирської області, наголосила на актуальності проблеми  незабезпеченості фінансування  державою  профілактичних медичних оглядів військовозобов’язаних, працівників бюджетної сфери, водіїв при оформленні адміністративних порушень. Кількість послуг щодо медичних оглядів військовослужбовців та необхідність залучення лікарів для цих обстежень зростає. Громади, маючи обмежені бюджети, втрачають спроможність проводити такі огляди. Питання фінансування з державного бюджету цих делегованих повноважень не вирішується десятиліттями. Представники ОМС підтвердили нагальність вирішення поставленого питання та зацитували  відповіді із листів центральних органів державної влади, які наполягають на фінансуванні оглядів коштами місцевих бюджетів.

Олена Пучка, директор комунального підприємства «КНП Лубенський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», зупинилася у своєму виступі на проблемах формування справедливого конкурентного середовища надання якісних медичних послуг та можливостей використання телемедицини. ФОПи, які отримали ліцензії від НСЗУ не в повному об’ємі надають медичні послуги, так як це відповідально здійснюють лікарі комунальних закладів охорони здоров’я. Фаховість лікарів відповідного закладу  охорони здоров’я та можливості телемедицини були оперативно використані для  консультування з метою надання меддопомоги особам на території ведення бойових дій.

Максим Дмитренко, заступник Ружинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів влади, озвучив проблеми ОМС як засновників закладів охорони здоров’я, враховуючи спроможність бюджетів селищних рад. Він прогнозує ризик відсутності медичних послуг у селищі, бо місцевий бюджет не покриває необхідні витрати лікарні. Альтернативної можливості у місцевого населення отримати доступні послуги немає, бо до найближчої лікарні транспортна доступність більше двох годин лише двічі на день, бо відсутнє якісне транспортне сполучення.

Андрій Ткачук, заступник Костопільського міського голови, окреслив  проблемні питання послідовності, прозорості, планування процесу управління закладами охорони здоров'я при взаємодії з органами державної влади. Він зазначив, що, отримавши інформацію від НСЗУ щодо пакету медичних гарантій у грудні та січні поточного бюджетного року, неможливо планувати процес управління  закладом охорони здоров’я. Це можливо врахувати у роботі НСЗУ.

Також під час зустрічі учасники  обговорили причини, що призвели до проблемних питань муніципалітетів щодо організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я, методичні рекомендації щодо співробітництва територіальних громад у рамках організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я.

Людмила Передерей, експертка з питань охорони здоров’я Асоціаціі міст України, яка модерувала захід, розкрила зміст напрацьованих методичних рекомендацій щодо співробітництва громад у сфері охорони здоров’я. Вона звернула увагу, що у реаліях катастрофічного дефіциту державного бюджетування, враховуючи досвід ОМС, варто звернути увагу на реалізацію Закону України  «Про співробітництво громад».  

Учасники надали пропозиції щодо вирішення ряду проблем, а саме:

- врахувати Міністерству охорони здоров’я надані ОМС та Асоціацією міст України пропозиції до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я»;

- переглянути організаційні можливості НСЗУ щодо прозорого і вчасного процесу планування взаємодії з закладами охорони здоров’я під час контрактування та оплат;

- внести зміни до діючих нормативно-правових актів  у частині врегулювання питання фінансування делегованих повноважень щодо медичного обстеження у стаціонарному відділенні лікарні дітей, які вилучені із середовища , у якому існувала загроза їх життю, та знайдених , до влаштування у сімейні форми виховання;

- внести зміни до діючих нормативно-правових актів  у частині врегулювання питання фінансування медичних оглядів військовозобов'язаних;

- забезпечити за рахунок медичних гарантій оплату праці медичних працівників щодо огляду на стан сп'яніння водіїв; 

- забезпечити перегляд тарифу за  медичні послуги  з надання первинної медичної допомоги за обслуговування одного пацієнта (капітаційна ставка) на 2023 рік, який занижений;

- забезпечити розробку алгоритму взаємодії ОМС з НСЗУ при утворенні спільного інфраструктурого об’єкта – комунального підприємства охорони здоров’я.

Відео засідання Діалогового заходу з питань охорони здоров’я знаходиться у Регіональних відділеннях Асоціації міст України.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)