25 / Жовтень, 2022
19 жовтня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» №7636.
Метою Закону є відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка існувала до запровадження воєнного стану, підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері охорони земель, врегулювання процедури внесення відомостей про якісні характеристики угідь, заходи щодо охорони земель і ґрунтів, обмеження у використанні земель до Державного земельного кадастру.
Асоціація міст України проаналізувала нормативно правовий акт та звертає увагу органів місцевого самоврядування на наступні зміни:
• Законом припиняються повноваження Ради міністрів АР Крим та місцевих РДА щодо здійснення контролю за використанням коштів, що надходили у порядку відшкодування сільськогосподарських втрат.
• Зміна цільового призначення земель сільськогосподарського використання здійснюється без відшкодування втрат.
• З’являється ще один різновид несільськогосподарських угідь – це землі під об’єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції.
• Відомості про обмеження у використанні земель можуть бути внесені до бази ДЗК на підставі «робочого проекту землеустрою».
• Закон доповннює, що земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні, довічного успадкування чи володіння, юридичних та фізичних осіб (або їх спадкоємців), можуть викупати земельні ділянки без земельних торгів (аукціонів) із розстроченням платежу, а саме:
 - для земель сільськогосподарського призначення – за нормативно грошовою оцінкою з розстроченням на 10 років;
 - для земель несільськогосподарського призначення – за експертною оцінкою з розстроченням на 30 років.
• Юридичні особи набувають права на викуп таких земель з 01.01.2024 року.
• Якщо такі земельні ділянки не можуть перебувати у власності (або їх частина), то землі переоформлюються в оренду на 50 років (якщо менший термін не ініціює орендар).
• Також виникає необхідність поновлення договорів оренди з проведенням державної реєстрації речового права. Це ті договори оренди, які автоматично пролонгувалися під час введення воєнного стану.
• Законом відновлено передачу в оренду земель сільськогосподарського призначення більш ніж на 1 рік, окрім випадків коли призупинено функціонування бази ДЗК.
• Відновлено безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, та які були передані у користування до набрання чинності Земельного кодексу України.
• Відновлено земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису та суперфіцію.
• В період воєнного стану, коли база ДЗК функціонує, право оренди має бути зареєстровано протягом 2-ох місяців. Після завершення 3-місячного терміну такі договори будуть вважатися припиненими.
• Спецдозволи Служби Безпеки України на проведення топографо-геодезичних (польових) робіт скасовано.
• Встановлюється обов’язковість внесення матеріалів топографо-геодезичних і картографічних робіт на облік до Державного картографічно-геодезичного фонду України, які стають офіційними даними після такого внесення.
• Містобудівна документація розробляється у формі електронного документу, формат якого буде визначено Кабінетом Міністрів України, на оновленій картографічній основі, облікованій в ДКГФУ, в цифровій формі як набори тематичних геопросторових даних у Державній геодезичній референцній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об’єктів містобудування.
Наразі, Закон №7636 очікує підпису за регламентом та офіційної публікації.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)