09 / Жовтень, 2023
4 жовтня 2023 року представники Асоціації міст України взяли участь у виїзному засіданні Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування на тему: «Про стан річок України та шляхи його покращення», яке відбулось у місті Звягель Житомирської області.
 
Крім народних депутатів, членів профільного Комітету ВРУ, у заході взяли участь представники:
Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державного агентства водних ресурсів України, Державної екологічної інспекція України, Державної служби геології та надр України, Державного агентства меліорації та рибного господарства України, Житомирської обласної військової адміністрації, а також фахівці освітянської та наукової галузей Звягельської міської ради.
 
Учасниками засідання було проведено огляд екологічної ситуації річки Случ, перегляд робіт по запланованій реконструкції очисних споруд питної води у м.Звягель.
 
Учасники засідання розглянули та обговорили питання загального стану забруднення річок України та виокремили основні причин їхнього забруднення. Окрему увагу приділили питанню впливу на водні об’єкти нинішніх воєнних дій, внаслідок чого до водойм потрапляє велика кількість забруднюючих речовин через підриви складів паливно-мастильних матеріалів, сховищ нафтопродуктів з відповідними наслідками для довкілля, а також через руйнування агресором інфраструктури підприємств, пошкодження і руйнування очисних споруд, вилив стоків у водойми та пошкодження ґрунтового покриву, горіння лісів.
Тетяна Медвецька, експерт з питань земельних ресурсів та комунального майна Асоціації міст України, наголосила про необхідність часткового зняття заборони на проведення перевірок. Це дозволить громадам не лише здійснювати контроль за дотриманням природоохоронного законодавства, але й стягувати кошти за нанесені збитки. Нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України №303 від 13.03.2022 року «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі – Постанова №303), накладено мораторій щодо заходів перевірок у період воєнного стану. Тому, можливість здійснення контролю за екологічними порушеннями громадам обмежено.
Також, було зазначено про необхідність створення уніфікованих документів (визначення єдиного підходу) для органів місцевого самоврядування при здійсненні перевірок природоохоронного законодавства. 
За результатами виїзного засідання було прийнято спільне рішення щодо напрацювання рекомендацій Комітету стосовно необхідності вдосконалення та посилення контролю за станом водних об’єктів та додержання вимог природоохоронного законодавства для покращення екологічної ситуації в цілому та рекомендувати Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України звернутись до Кабінету Міністрів України з внесенням змін до Постанови №303, розблокувавши можливість здійснення перевірок державними органами та громадами у сфері природоохоронного законодавства.
 
Довідка. В результаті багаторічної діяльності Асоціації міст України з органами влади 28 квітня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", який став важливим етапом впровадження земельної реформи. Цим Законом, окрім передачі з державної до комунальної власності значної частини земель, було визначено норми щодо нових інструментаріїв для органів місцевого самоврядування з контролю за використанням та охороною земель, які набули чинності 26.05.2022 року.
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)