29 / Липень, 2022
29 липня заступник виконавчого директора АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник у ефірі телемарафону на UA:ПЕРШИЙ розповів, чому міста відмовляються від централізованого теплопостачання, та який спосіб отримання цієї послуги вигідніший для споживачів. 
Перш за все Олег Гарник розповів, що в умовах введення воєнного стану знову запускається постачання природного газу за режимом ПСО (покладання суспільних обов'язків). Для того, щоб забезпечити теплопостачання, підприємствам потрібно:
- отримати від Мінрегіону обсяги газу, які будуть використані, починаючи з 1 серпня;
- укласти договори про договірне списання з банком. Тобто кошти надходитимуть в банк і якщо підприємство не розраховуватиметься самостійно, то банк автоматично списуватиме гроші на користь Нафтогазу. Ці процедури тривалі. Вони займатимуть кілька днів, а то й тижнів. 

З 1 серпня теплопостачання в містах здійснюватиметься за ціною ПСО 7,4 грн за кубометр газу, але технічно підприємства не встигають провести процедури укладення договорів. Можна постачати газ за загальною ціною, яка станом на 25 липня складає 97 грн за кубометр газу. Однак підприємства за такою ціною мають знайти ще 90 грн для того, щоб компенсувати кожен кубометр газу. Якщо за найближчі кілька днів не будуть прийняті екстренні рішення, то з 1 серпня більшість міст перестануть постачати гарячу воду, адже не зможуть забезпечити її за такої високоюї ціни природного газу, - розповів Олег Гарник.

Експерт АМУ з питань ЖКГ зауважив, що багато міст взагалі відмовляються від централізованого гарячого водопостачання, оскільки їм не вистачає ресурсу на забезпечення надання послуги. Щороку збільшується кількість невеликих міст, які вирішили відмовитися від постачання жителям  гарячої води і тепла. Адже простіше дотувати встановлення індивідуальних котлів та бойлерів, ніж утримувати велику, розбалансовану систему централізованого теплопостачання.
Також він зауважив, що сьогодні неможливо спрогнозувати вартість енергоресурсів. У будинку, де із 100 квартир отримують послугу централізованого теплопостачання лише 15, жителям цих 15 квартир доводиться утримувати системи всього будинку. В таких випадках краще відмовитися від послуги. Там, де система не розбалансована, де не пошкоджені мережі, краще забезпечити централізоване надання відповідних послуг - це зручніше та вигідніше. 
Асоціація міст України наголошує, що повинен бути індивідуальний підхід: там, де є можливість, потрібно забезпечити централізоване водопостачання, але якщо система розбалансована - краще перейти до індивідуального.
Олег Гарник звернув увагу, що для забезпечення якісних послуг потрібні серйозні інвестиції, які не можна отримати тільки за рахунок тарифів, адже для населення це буде дуже дорого. Тому потрібна підтримка держави, залучення коштів місцевих бюджетів, донорів, міжнародних фінансових інституцій, які таку допомогу постійно надають, але зараз, під час воєнного часу, кошти йдуть на відновлення зруйнованої інфраструктури, а не енергомодернізацію.
 
Детальніше у відео:

 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)