14 / Листопад, 2022
Масовані ракетні обстріли зруйнували понад 40% енергетичної системи України, що вимагає від громад, від комунальних, державних і приватних підприємств термінового ремонту, відновлення та встановлення нових мереж, комунікацій, обєктів для забезпечення стабільного енергопостачання. Крім дефіциту коштів, серйозною проблемою при цьому стала необхідність виконання норм Закону України «Про публічні закупівлі», які передбачають, що товари повинні мати відповідний ступінь локалізації виробництва на території України. Вимога, необхідна в мирний час, стала перешкодою в закупівлі  груп товарів, необхідних для забезпечення діяльності критичної інфраструктури. Адже довга лінійка груп товарів, які потрібні для відновлення та забезпечення безперебійної діяльності об’єктів енергосистеми, не виробляються в Україні взагалі, їх рівень локалізації дорівнює 0%. Таким чином, здійснити закупівлю відповідних товарів за вимогами, передбаченими законодавством, неможливо. 
З метою якнайшвидшого забезпечення енергетиків усім необхідним для ремонту та відновлення обєктів критичної інфраструктури, Асоціація міст України звернулася до Міністерства розвитку громад та територій з пропозицією внесення необхідних змін до законодавства. Враховуючи нагальність та актуальність проблеми, з метою забезпечення  енергетичної безпеки держави, Уряд ухвалив дві постанови, які частково вирішили зазначену проблему.
Так, постановою Кабінету Міністрів України  від 11 листопада 2022 року № 1261  встановлено, що пункт 61 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України «Про публічні закупівлі», який передбачає обов’язковість підтвердження локалізації, не застосовується замовниками у разі здійснення закупівлі товарів, затверджених  постановою № 1260. 
А постановою Кабінету Міністрів України  від 9 листопада 2022 року № 1260, розширено перелік товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та  від сплати ввізного мита.
Таким чином, сьогодні не вимагається підтвердження локалізації при закупівлі, зокрема, електрогенераторних установок, трансформаторів, акумуляторів електричних, в тому числі сепаратори для них, обладнання та пристроїв для фільтрування або очищення води, електричної апаратури для комутації або захисту електричних кіл чи для приєднання до них.
Враховуючи те, що визначений наразі Урядом перелік товарів, щодо яких не потрібне підтвердження локалізації виробництва, не враховує всіх необхідних для забезпечення діяльності об’єктів критичної інфраструктури товарів, Асоціація міст України буде і далі наполягати на його розширенні.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)