15 / Червень, 2021
Медичні заклади в Україні почали переходити на новий процес формування електронних листків непрацездатності. Поступовий перехід розпочався 4 червня і триватиме до 1 вересня.
Після 1 вересня створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, як основи для електронного листка непрацездатності, буде обов’язковим для усіх медичних закладів, у яких є ліцензія на медичну практику (незалежно від того, чи має заклад договір з Національною службою здоров’я України).
Запровадження електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність – важливий етап цифрової трансформації в системі охорони здоров’я та побудові системи ефективного електронного документообігу. Пацієнтам більше не доведеться нести на роботу паперовий листок непрацездатності, щоб зафіксувати факт тимчасової непрацездатності. А роботодавці бачитимуть необхідну інформацію про те, що їх працівники були непрацездатними в особистому електронному кабінеті на порталі Електронних послуг Пенсійного фонду України.
Як зазначається на сайтах МОЗ України та НСЗУ, для лікаря це зменшить кількість паперової роботи, адже медичний і фінансовий процес тепер розділяється. Лікар займається лише медичною частиною і не заповнює жодної адміністративної інформації про роботодавця. Всі необхідні дані додаються автоматично. Таким чином процес підтвердження тимчасової непрацездатності автоматизується і стає прозорішим та зручнішим для пацієнтів, роботодавців, медиків та соцпрацівників.
Але при цьому важливим аспектом постає технічна спроможність конкретного медзакладу. Якщо медична інформаційна система, яку використовує медична установа, успішно пройшла тестування функціоналу електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність, медзаклад зобов’язаний цей функціонал використовувати. Тобто заклад повністю переходить на електронні  лікарняні і паперові створювати вже не може. Обмін інформацією відбувається автоматично.
У момент, коли лікар створює медичний висновок про тимчасову непрацездатність, пацієнт отримує SMS-повідомлення, про те, що йому створили такий медичний висновок. Для пацієнта це є підтвердженням, що ця інформація буде надіслана в Пенсійний фонд. Коли Пенсійний фонд доповнить цю інформацію даними про роботодавця, пацієнт отримає ще одне SMS-повідомлення про те, що йому створили електронний листок непрацездатності. А отже - оплатять період непрацездатності. Передбачається, що перехід від паперових до електронних документів покращить якість надання сервісу для кожного громадянина. У випадку з медичними висновками про тимчасову непрацездатність та електронними листками непрацездатності пацієнту тепер не доведеться виконувати зайву роботу -  все відбувається автоматично, що зекономить час і ресурс як пацієнта, так і лікаря.
Асоціація міст України зазначає, що запровадження новітніх цифрових рішень в медицині - це добре, але ні МОЗ, ні НСЗУ не вказують на постійні перебої в роботі Електронної системи охорони здоров’я, коли лікар годинами не в змозі виписати електронне направлення, а також такі розповсюджені проблеми, коли в медичних закладах відсутній швидкісний Інтернет та сучасне комп’ютерне обладнання.
Аналітичний центр АМУ
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)