31 / Січень, 2019
30 січня відбулася зустріч представників Асоціації міст України з НКРЕКП з обговорення проблем органів місцевого самоврядування, пов’язаних з запровадженням з 1 січня 2019 року роздрібного ринку електричної енергії.
АМУ представляли Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович (Івано-Франківська обл.), Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан та заступник Виконавчого директора Ярослав Рабошук. Від національного регулятора у зустрічі взяли участь Голова НКРЕКП Оксана Кривенко, члени НКРЕКП Олена Антонова та Дмитро Коваленко.
Одним з кроків щодо запровадження роздрібного ринку електричної енергії стало скасування постановою НКРЕКП від 04.12.2018 № 1597 диференційованих (дво- та тризонних) тарифів на електричну енергію. В результаті підприємства житлово-комунального господарства та органи місцевого самоврядування, які активно використовували такі тарифи, змушені скоротити обсяги надання послуг та збільшити видатки з місцевих бюджетів на оплату електричної енергії. Перш за все скасування  диференційованих тарифів стосується зовнішнього освітлення населених пунктів, централізованого водопостачання та водовідведення, а також забезпечення тепловою енергією закладів освіти та інших бюджетних установ.
Так в окремих населених пунктах замість цілодобового централізованого постачання води введено погодинне (ранкове та вечірнє).
Ще одним наслідком може стати зупинка проектів зі збільшення кількості світлоточок зовнішнього освітлення у населених пунктах та виведення з експлуатації вже діючих.
За попередніми розрахунками, загалом в Україні у зв’язку з скасуванням диференційованих тарифів, щомісячні додаткові витрати підприємств водопостачання зростуть щонайменше на 150 млн грн у місяць, а для забезпечення зовнішнього освітлення необхідно додаткове щомісячне фінансування у 80 млн грн.
Набагато складніша ситуація складається із забезпеченням тепловою енергією бюджетних установ та закладів освіти, які здійснюють обігрів приміщень за рахунок електроенергії. Враховуючи специфіку їх діяльності, органи місцевого самоврядування вимушені збільшувати додаткове фінансування на закупівлю електроенергії, оскільки переведення цих закладів на скорочений графік роботи неможливе.
Всі наведені проблеми ускладнені тим, що постанова НКРЕКП № 1597 була прийнята після того, як місцеві бюджети були сформовані та прийняті, і тепер у них  потрібно вносити коригування, скорочуючи вже затверджені видатки на освіту, медицину та соціальний захист населення.
Представники НКРЕКП висловили позицію, що «нічний тариф» - це питання домовленостей між постачальником та споживачем. Тобто, органи місцевого самоврядування та підприємства ЖКГ можуть на роздрібному ринку електроенергії знайти постачальника, який забезпечить електроенергією у нічний час за значного нижчими тарифами.
АМУ зауважує, що запропонований механізм укладення договорів між постачальниками та непобутовими споживачами електричної енергії на постачання її у окремі періоди доби (нічний час) за нижчими тарифами на сьогодні не може бути реалізований з таких причин:
  • відсутні пропозиції постачальників електричної енергії щодо її вартості;
  • потрібно забезпечити погодинний облік електричної енергії, однак органи місцевого самоврядування не мають для цього спеціального обладнання (АСКОЕ) і не можуть прорахувати необхідні видатки  на його встановлення, оскільки не оголошена ціна на електричну енергію. Зрозуміло, що впровадження такого обліку потребує тривалого часу (корегування бюджету, проведення тендерів, монтажні роботи).
АСКОЕ – автоматизована система комерційного обліку електричної енергії.  
Ще однією проблемою, яка обговорювалася під час зустрічі, є відсутність пропозицій постачальників електроенергії на оголошені підприємствами ЖКГ відкритих закупівлях, під час запровадження роздрібного ринку електричної енергії. Тому великі підприємства змушені закупати електроенергію у постачальника «останньої надії», за ціною, що на 15-20 % вище ринкової ціни. В першу чергу проблема стосується близько 150 підприємств водопостачання, у яких близько 30% тарифу формується за рахунок вартості електроенергії. Враховуючи тривалий та складний процес коригування тарифів на комунальні послуги, сьогодні підприємства сфери працюють з величезними збитками, залишаючись «на плаву» виключно за рахунок фінансової підтримки з місцевих бюджетів.
Зважаючи на вищенаведене, АМУ наголошує, що запуск роздрібного ринку електроенергії  в Україні відбувається за рахунок додаткових витрат місцевих бюджетів.
Представники НКРЕКП запропонували такі кроки для подолання проблеми запровадження роздрібного ринку електроенергії:
  • розглянути можливість отримання підприємствами сфери ЖКГ ліцензій на закупівлю електроенергії на оптовому ринку для постачання як для власних потреб, так і для потреб інших підприємств сфери (що дасть можливість зекономити близько 15 відсотків від вартості енергоносія). Такі ліцензії отримані сьогодні комунальними підприємствами міст Харків та Миколаїв;
  • інформувати національного регулятора про зловживання постачальниками своїм монопольним становищем на ринку, для вжиття відповідних заходів;
  • розглянути можливість перепрограмування придатних для цього дво- та трьозонних лічильників для забезпечення погодинного обліку споживання електроенергії.
  • Окрім цього, представники НКРЕКП погодились з необхідністю більш детально проаналізувати наслідки скасування диференційованих тарифів за відсутності відповідних пропозицій на роздрібному ринку електроенергії для сфери ЖКГ. У разі необхідності, за наслідком проведеного аналізу будуть підготовані зміни до діючих у галузі електроенергетики нормативно-правових актів, спрямовані на врегулювання піднятих органами місцевого самоврядування проблем.
На жаль, наразі національний регулятор не зміг запропонувати ефективний механізм вирішення проблемних питань запровадження ринку електроенергії, з яким стикнулися всі без виключення населені пункти, а значить і кожний громадянин держави.
Тому Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович повідомив, що з метою привернення уваги до проблем органів місцевого самоврядування з забезпеченням постачання електроенергії для потреб зовнішнього освітлення, водопостачання та виробництва теплової енергії, він розглядає можливість ініціювання акції «Місто без світла». Відсутність зовнішнього освітлення населених пунктів в різних регіонах у нічний час викличе серйозний суспільний резонанс, що сприятиме вирішенню проблеми.
 
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)