15 / Липень, 2022
14 липня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у прямому ефірі 5 каналу розповів про причини зменшення надходжень до місцевих бюджетів, їх видатки та шляхи фінансування першочергових потреб муніципалітетів.
Він зазначив, що є декілька чинників, які негативно вплинули на надходження до місцевих бюджетів. Зокрема, під час війни уповільнюється надходження до всіх місцевих бюджетів. Це стосується не лише тих територій, де тривають бойові дії, які тимчасово непідконтрольні Україні або нещодавно були звільнені, але і глибокого тилу, тих населених пунктів, які прийняли велику кількість внутрішньо переміщених осіб і куди релокований бізнес. 
Щомісячно для забезпечення лише захищених статей видатків місцевого самоврядування: зарплат, енергоносіїв, комунальних послуг, пального, медикаментів, необхідно 32 млрд грн для всіх місцевих бюджетів, - повідомив О.Слобожан
Надходження  до місцевих бюджетів зменшуються через уповільнення економічного розвитку, адже багато бізнесів або закрилося, або перемістилися на інші території і тільки налагоджують свою роботу. Олександр Слобожан наголосив, що програма релокації бізнесу працює не тільки для приватного бізнесу, а й для державних і комунальних підприємств, бюджетних установ.  Зокрема, Асоціація міст України  допомагає переміщатися муніципальним установам з Херсонської Донецької, Луганської, Харківської, Запорізької області на більш безпечні території.
Зараз у державі діє режим жорсткої економії. Постанова Уряду №590 обмежує видатки муніципалітетів - виплачуються тільки захищені статті. На розвиток та підтримку функціонування інфраструктури коштів не вистачає. АМУ співпрацює з Урядом щодо виділення фінансування громадам, критична інфраструктура яких найбільше зруйнована.
Одним із найбільших джерел підтримки є міжнародні партнери, які напряму допомагають муніципалітетам. АМУ виступила співініціатором спеціальної платфоми Cities4Cities , через яку міста Європи та всього світу можуть надавати українським громадам не лише гуманітарну, а й фінансову допомогу.
Олександр Слобожан зауважив, що Асоціація міст України вважає, що прийняті у березні податкові та бюджетні нововведення негативно вплинули на наповнення місцевих бюджетів, і неодноразово зверталася до Парламенту щодо їх перегляду.
Зараз необхідно підтримувати бізнес і водночас залучати більше надходжень до місцевих бюджетів. Рішення щодо звільнення від податків має прийматися не просто на центральному рівні, а справедливо і з врахуванням особливостей територій, на яких розташовані муніципалітети, - підкреслив Виконавчий директор АМУ.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)