01 / Березень, 2021
26 лютого 2021 року Міністерство фінансів України у газеті «Урядовий кур’єр» опублікувало звіт про виконання Державного бюджету України за 2020 рік.
Щодо місцевих бюджетів Мінфін зазначає, що «за шість років реформування бюджетної системи в контексті децентралізації досягнуто важливих результатів – зміцнено фінансову спроможність місцевих бюджетів, забезпечено надання якісних суспільних послуг споживачам завдяки розширенню видаткових повноважень органів місцевого самоврядування».
Проте Мінфін не підтверджує такі слова належним обґрунтуванням, наприклад динамікою кількісних та якісних показників місцевих бюджетів протягом усього періоду бюджетної децентралізації (2014–2020 років), а здійснює порівняння 2020 року лише з 2019 роком.
На переконання Асоціації міст України, співставлення показників місцевих бюджетів 2019 та 2020 років у звіті не відображає повної картини змін, обумовлених бюджетною децентралізацією.
Також АМУ підкреслює, що представлений аналіз місцевих бюджетів не дає розуміння впливу пандемії COVID-19 на стан місцевих бюджетів. Зокрема, щодо того, які втрати місцевого самоврядування через пандемію; які недонадходження місцевих бюджетів через запроваджені карантинні обмеження, через пільги, надані державою платниками податків за рахунок доходів місцевих бюджетів (єдиного податку, плати за землю та ін.); як переспрямування коштів місцевих бюджетів на потреби COVID-19 вплинуло на структуру видатків тощо.
У звіті належним чином не розкриваються зміни показників міжбюджетних трансфертів у зв’язку із секвестром бюджету, що був здійснений у квітні 2020 року, а зазначається: «У цілому за 2020 рік Уряд забезпечував виконання всіх зобов’язань згідно з бюджетним законодавством, зокрема, в частині перерахування міжбюджетних трансфертів».
Міністерство звітує про скорочення окремих бюджетних програм задля створення Фонду боротьби з COVID-19 і зазначає лише функціональні напрямки таких програм, без жодних цифр. АМУ звертає увагу, що відсутність жодних цифр у звіті Мінфіну щодо обсягу скорочення бюджетних програм для формування Фонду COVID-19 не розкриває, як секвестр позначився на фінансовій спроможності місцевого самоврядування.
Слід зазначити, що 19 березня 2021 року Міністерство планує публічно представити звіт про виконання Держбюджету-2020 року.
Асоціація міст України сподівається, що під час публічного представлення звіту Мінфін детальніше розкриє питання стану фінансової спроможності місцевого самоврядування у 2020 році та досягнутих результатів бюджетної децентралізації за весь період впровадження реформи.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)