17 / Квітень, 2025

Низка стратегічних сесій для напрацювання пропозицій до нормативно-правових актів та обмін успішними практичними кейсами відбулися у межах другого дня навчальної мережі «Академія стійкості» проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні» (SUR), що проходить за організації Асоціації міст України.

Учасники модулю озвучили своє розуміння стійкості об’єктів критичної інфраструктури.

Серед ключових характеристик:

- швидке відновлення;
- наявність ресурсів і персоналу;
- гнучкість та адаптивність;
- ефективне управління та здатність оперативно ухвалювати рішення.

Теплопостачальники відзначили важливі складові стійкості міст:

-наявність резервних джерел енергії;
-інженерно-технічний захист;
- страхування ризиків;
- альтернативні канали зв’язку;
- взаємодія між усіма елементами системи міського господарства.

Окрему увагу було приділено питанням фінансування, цифровим інструментам, кіберзахисту тощо.

Учасники модулю також обговорили ключові проблеми та виклики, з якими зіштовхнулися теплопостачальні підприємства під час опалювального сезону 2024–2025 років, серед яких виділили:

- регулярні обстріли та проблема безпеки на підприємствах;
- нестабільність електропостачання;
- брак ресурсів або ускладнений доступ до них,
-дефіцит кваліфікованого персоналу, що ускладнює запуск низки обладнання, зокрема КГУ.

Жваве обговорення точилося довкола економічно необґрунтованих тарифів та невідшкодованої різниці в тарифах, а також надмірної уваги з боку контролюючих органів, про що неодноразово наголошувала у своїх зверненнях Асоціація міст України.

Представники житлово-комунального сектору звернули увагу на обмежені можливості залучення міжнародної допомоги, відсутність злагоджених механізмів взаємодії між органами місцевого самоврядування, теплопостачальниками з однієї сторони та державними структурами з іншого, а також акцентували увагу на необхідності вдосконалення нормативно-правової бази.

Павло Карась, директор КП «Черкаситеплокомуненерго», наголосив на необхідності внесення змін до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»:

«Потрібно нівелювати чинну правову колізію між поняттями «ОСББ» та «співвласники багатоквартирних будинків», що створило правову невизначеність при укладанні договорів, вирішенні питань відповідальності за оплату комунальних послуг та ускладнює роботу як постачальників, так і самих об’єднань співвласників, а також споживачів. Чітке розмежування прав і обов’язків суб’єктів у сфері управління багатоквартирним житловим фондом є ключовим для підвищення платіжної дисципліни, фінансової стабільності та як наслідок надійності систем теплопостачання».

Учасники навчального модулю наголошували на необхідності створення стимулів для інвестицій у модернізацію теплопостачальних систем через пільгове фінансування, держгарантії та доступ до гуманітарної й технічної допомоги.

У межах навчальної мережі розглядалися також наявні та потенційні механізми фінансування оновлення підприємств теплопостачання і способи їх вдосконалення. Окремо учасники наголосили на необхідності реформи системи публічних інвестицій, яка б дозволила критичній інфраструктурі ефективно планувати та реалізовувати проєкти модернізації важливості прозорих, передбачуваних і гнучких механізмів державної підтримки, що відповідали б реальним умовам функціонування підприємств в умовах воєнного часу.

«Наша мета – не лише ідентифікувати проблеми, але й запропонувати системні рішення. Без зміни нормативної бази стійкість залишиться гаслом, а не реальною можливістю», – наголосив координатор «Академії стійкості» Руслан Голуб

«Академія стійкості» реалізується Асоціацією міст України за підтримки проєкту «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)», який є частиною німецької допомоги перехідного періоду, що надається на замовлення Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)